انتخابات پارلمان اروپا؛ گردهمایی احزاب مهاجرستیز در ایتالیا

انتخابات پارلمان اروپا؛ گردهمایی احزاب مهاجرستیز در ایتالیا
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران احزاب راست افراطی ۱۱ کشور عضو اتحادیه اروپا در این گردهمایی از برنامه خود برای کاهش قدرت اتحادیه اروپا و مقابله با ورود پناهجویان سخن گفتند.

آگهی

احزاب ملی گرا و راست افراطی کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز شنبه در یک گردهمایی در شهر میلان ایتالیا شرکت کردند.

این گردهمایی تنها هشت روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا برگزار شد. هزاران نفر از هواداران حزب لگا به رهبری ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر و وزیر کشور ایتالیا در یکی از میدان های مرکز شهر میلان تجمع کرده بودند.

رهبران احزاب راست افراطی ۱۱ کشور عضو اتحادیه اروپا در این گردهمایی از برنامه خود برای کاهش قدرت اتحادیه اروپا و مقابله با ورود پناهجویان سخن گفتند.

صدها تن از مخالفان حزب لگا و دیگر احزاب راست افراطی اروپا نیز در نزدیکی محل برگزاری این گردهمایی تجمع کرده بودند. مخالفان احزاب راست افراطی هنگام سخنرانی ماتئو سالوینی فریاد می زدند: «فاشیست ها میلان را ترک کنید!»

وزیر کشور ایتالیا در پاسخ به مخالفانش گفت: «هیچ افراط گرا، نژادپرست یا فاشیستی در این میدان حضور ندارد!»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

عکس از رویترز

مارین لوپن، رهبر حزب اتحاد ملی (جبهه ملی سابق) فرانسه و خیرت ویلدرس، رهبر حزب آزادی هلند از دیگر شرکت کنندگان در گردهمایی روز شنبه بودند.

راست گرایان افراطی کشورهای عضو اتحادیه اروپا امیدوارند بتوانند در انتخابات پارلمان اروپا که بین روزهای ۲۳ تا ۲۶ مه برگزار می شود تعداد کرسی های خود را در این نهاد افزایش دهند.

تجمع احزاب راست افراطی اتحادیه اروپا تا حدودی تحت الشعاع رسوایی رهبر حزب آزادی اتریش قرار گرفت که روز شنبه مجبور به کناره گیری از سمت خود شد. هاینتس کریستیان اشتراخه، معاون صدراعظم اتریش و رهبر حزب آزادی این کشور روز شنبه به دنبال انتشار ویدئویی قدیمی از او مجبور به استعفاء شد.

در ویدئوی منتشر شده هاینتس کریستیان اشتراخه در حال معامله با فردی دیده می شود که خود را از بستگان یک الیگارک روس معرفی می کند. معاون سابق صدراعظم اتریش در این ویدئو با این فرد در مورد اعطای قراردادهای دولتی در ازای کسب حمایت سیاسی مذاکره می کند.

حزب آزادی اتریش به دنبال این رسوایی نماینده ای در گردهمایی روز شنبه در میلان نداشت.

حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AFD) یکی دیگر از احزاب شرکت کننده در گردهمایی میلان بود.

عکس از رویترز

نتیجه آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که اتحاد احزاب راست افراطی اروپا با محوریت لگا خواهد توانست در پارلمان آینده اروپا چهارمین فراکسیون قدرتمند را تشکیل دهد. این در حالی است که مارین لوپن اعلام کرده است که احتمال پیوستن حزب فیدش مجارستان به رهبری ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور به اتحاد احزاب راست افراطی وجود دارد.

ویکتور اوربان به طور علنی از مواضع ماتئو سالوینی حمایت کرده است. وی وعده داده است که پس از انتخابات پارلمان اروپا با وزیر کشور ایتالیا همکاری خواهد کرد.

این در حالی است که نخست وزیر مجارستان تاکنون هرگونه همکاری با حزب اتحاد ملی فرانسه و مارین لوپن را رد کرده است.

با اینکه اغلب احزاب راست افراطی اروپا با یکدیگر بر سر مقابله با ورود پناهجویان، تضعیف قدرت اتحادیه اروپا و تقویت دولت های مرکزی و اسلام ستیزی تفاهم دارند اما برنامه اقتصادی آنها با یکدیگر متفاوت است. امری که ممکن است مانع از همکاری دراز مدت آنها با یکدیگر شود.

بنا به نظرسنجی های انجام شده حزب لگا در ایتالیا در رای گیری هفته آینده بیشترین رای در میان احزاب ایتالیا کسب خواهد کرد. به این ترتیب این حزب احتمالا به بزرگترین حزب ایتالیا در پارلمان آینده اروپا تبدیل خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین رای‌گیری پس از شیوع کرونا در ایتالیا؛ همه‌پرسی برای کاهش اعضای پارلمان

انتخابات پارلمان اروپا؛ غم و شادی در چهره سیاستمداران

چه ماجرایی در پشت پرده هجوم مهاجران به ایتالیا پنهان است؟