استعفای وزیر آموزش ایتالیا؛ چالشی جدید برای دولت ائتلافی جوزپه کنته

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
استعفای وزیر آموزش ایتالیا؛ چالشی جدید برای دولت ائتلافی جوزپه کنته
Copyright  AP Photo/Gregorio Borgia

لورنزو فیورامونتی، وزیر آموزش ایتالیا و عضو جنبش ضدسیستم «پنج ستاره» روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در پی عدم افزایش بودجه مدارس و دانشگاههای این کشور برای سال آینده، از سمت خود استعفا داده است.

آقای فیورامونتی در صفحۀ فیسبوک خود اعلام کرد که نامۀ استعفایش را عصر دوشنبه پس از تصویب نهایی بودجه سال ۲۰۲۰ میلادی در پارلمان ایتالیا، برای جوزپه کنته نخست‌وزیر این کشور فرستاده است.

استعفای او چالش جدیدی برای دولت ائتلافی ایتالیا محسوب می‌شود؛ دولتی متشکل از حزب چپ میانه و جنبش ۵ ستاره که در ماه اوت برای جلوگیری از رسیدن قدرت به حزب راست افراطی «لیگا» به رهبری ماتئو سالوینی به یکدیگر پیوستند و دیدگاه‌های مختلفی در موضوعات چالش برانگیز از اقتصاد گرفته تا مهاجرت دارند.

لورنزو فیورامونتی پیش از این نیز هشدار داده بود چنانچه بودجۀ بخش آموزش این کشور به دست‌کم ۳ میلیارد یورو افزایش نیابد، مقامش را ترک خواهد کرد. این خواستۀ او محقق نشد زیرا دولت نتوانست منبع دیگری برای تامین این بودجه، بدون افزایش دادن مالیات‌ها بر ارزش افزوده پیدا کند.

آقای فیورامونتی در پیام فیسبوکی خود نوشت: «من این مقام را تنها با هدف بهبود وضعیتی که دهها سال بر مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ما حاکم است، پذیرفتم.»

او افزود که دولت ایتالیا شجاعت لازم را برای سرمایه‌گذاری در بخشی که «آینده واقعی همه ما در آنجا رقم می‌خورد» ندارد.

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ وضعیت آموزش که توسط کمیسیون اروپا تهیه شد، ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای عضو این اتحادیه بودجه کمتری را صرف آموزش می‌کند و به نتایج بدتری نیز می‌رسد. به همین دلیل ایتالیا با این خطر مواجه است که در ۱۰ سال پیش‌رو یک میلیون دانشجو را از دست بدهد.

با این وجود بعید است که استعفای آقای فیورامونتی پیامدهای سیاسی گسترده‌ای داشته باشد؛ او قول داده است که همچنان از نخست وزیری جوزپه کنته حمایت کند.