Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نبرد احزاب راست ایتالیا با ریاچه؛ الگوی موفق ادغام مهاجران در جامعۀ محلی

 Riace
Riace Copyright REUTERS/Yara Nardi
Copyright REUTERS/Yara Nardi
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با جذب مهاجران در ریاچه، روستایی که حیاتش زیر سوال رفته و خالی از سکنه شده بود، روحی تازه پیدا کرد. کسب و کارهای فراموش شده دوباره رونق یافت و هیاهو به کوچه‌های روستا بازگشت.

آگهی

وزارت کشور ایتالیا اعلام کرد مهاجرانی که در روستای ریاچه (Riace) زندگی می‌کنند، باید به مراکز پذیرش مهاجران منتقل شوند.

این دستور در حالی صادر شده که روستای ریاچه واقع در جنوب‌غرب ایتالیا در منطقه کالابریا، در سراسر جهان مشهور است و «الگویی موفق برای ادغام مهاجران در جامعۀ محلی» خوانده می‌شود.

این تصمیم وزارت کشور پس از دستگیری دهدار روستا صادر شد. دومنیکو لوکانو، دهدار ریاچه متهم است که سالها با «ازدواج مصلحتی» امکان اسکان مهاجرانی که درخواست پناهندگی یا ویزایشان رد شده بود را در این روستا فراهم آورده است.

او همچنین متهم است که قوانین را زیر پا گذاشته و به جای برگزاری یک مناقصۀ عمومی، قراردادهای مدیریت و جمع‌آوری زباله‌ در این روستا را به شرکتهایی واگذار کرده که برای مهاجران فرصتهای شغلی ایجاد می‌کردند.

آقای لوکانو سرانجام در اول اکتبر بازداشت شد؛ آنهم درحالیکه با ابتکار او در جذب مهاجران، روستایی که حیاتش زیر سوال رفته و خالی از سکنه شده بود، روحی تازه پیدا کرد. با جذب و اسکان مهاجران، کسب و کارهای فراموش شده در این روستا دوباره رونق یافت و هیاهو به کوچه‌های آن بازگشت.

آقای لوکانو توانست با این شیوه و در دوران اوج بحران مهاجرت در اروپا ۴۵۰ پناهجو را در این روستا و در میان روستائیان محلی جای دهد.

ابتکار لوکانو مورد استقبال بسیاری در سراسر جهان قرار گرفت و او به دلیل تلاشهایش در سال ۲۰۱۶ میلادی از سوی مجلهٔ «فرچون» (Fortune) که یک مجلۀ معتبر تجاری آمریکایی است، در فهرست ۱۰۰ رهبر برجستۀ جهان قرار گرفت.

Kontrolab via REUTERS
دومنیکو لوکانو، دهدار ریاسKontrolab via REUTERS

اما فعالیتهای او برای رهبران احزاب راست و عوامگرای ایتالیا ناخوشایند بود.

ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا که به سیاستهای ضدمهاجرتی همچنین مخالفتش با اتحادیه روپا مشهور است، در ۹ اکتبر پس از دستگیری آقای لوکانو دستورالعملی را صادر کرد تا تمام برنامه‌های مهاجرتی روستای ریاچه تعطیل شود و همۀ مهاجران آن به اردوگاه مهاجران یا مراکز پذیرش منتقل شوند. او اعلام کرد که هیچ بی‌نظمی را در شیوۀ استفاده از وجوه عمومی تحمل نمی‌کند.

جنبش پنج ستارۀ ایتالیا که یک حزب عوامگرا محسوب می‌شود و در ائتلاف دولت کنونی مشارکت دارد نیز بازداشت آقای لوکانو و توقف برنامه‌های مهاجرتی در ریاچه را جشن گرفت و در پیامی اعلام کرد که «ریاچه یک مدل نیست، دوران کسب و کار مهاجران به پایان رسیده است.»

دستگیری آقای لوکانو بحث‌های بسیاری را در ایتالیا در پی داشت و هزاران نفر در حمایت از او دست به اعتراض زدند.

انجمن مطالعات حقوقی مهاجرت که از مدافعان فعالیتهای آقای لوکانو و شورای روستای ریاچه است، این تصمیم وزیر کشور را محکوم کرد.

ماریو الیوریو، رئیس منطقه کالابریا نیز این دستور وزیر کشور را «پوچ و غیرقابل توجیه» توصیف کرد. آقای الیوریو ضمن اعلام اینکه در تلاش است تا وزیر کشور را متقاعد به تغییر این تصمیم کند، می‌گوید: «امیدوارم که هدف از این تصمیم وزیر کشور، پنهان کردن و از بین بردن یک تجربۀ بسیار مثبت از پذیرش مهاجران نباشد. تجربه‌ای که بطور گسترده در سطح بین‌الملل به رسمیت شناخته شده و از ستوده شده است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نجات ده‌ها مهاجر از سوی دیده‌بان دریایی با وجود مخالفت‌ شدید ایتالیا

دستگیری دو مهاجر به ظن دست داشتن در قتل دختر نوجوان ایتالیایی

ایلان ماسک خواستار فرزند‌آوری بیشتر شهروندان در کشورهای توسعه‌یافته شد