Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دختران فرانسوی با دامن‌کوتاه و یقه‌های باز به «قوانین جنسیت‌زده» مدارس اعتراض کردند

مدرسه‌ای در شهر استراسبورگ فرانسه
مدرسه‌ای در شهر استراسبورگ فرانسه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فراخوان‌ها در شبکه‌های اجتماعی به این شکل بود که از دانش‌آموزان دختر می‌خواست تا جرات پوشیدن تاپ‌های کوتاه و دامن را داشته باشند و آرایش کنند و به این طریق نسبت به مقررات مربوط به پوشش در مدارس که «بیشتر مربوط به دختران است» اعتراض کنند.

آگهی

دختران دبیرستانی فرانسوی روز دوشنبه ۱۴ سپتامبر (۲۴ شهریور) در پاسخ به فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی برای تقبیح «جنسیت‌زدگی» با لباس‌هایی که علاقمند به پوشیدن آن بودند، راهی مراکز آموزشی خود شدند. این لباس‌ها شامل دامن‌های کوتاه، لباس‌های یقه باز و تاپ‌های کوتاه بود.

هشتگ «دوشنبه ۱۴ سپتامبر» (#Lundi14Septembre) پس از شکایت چند دانش‌آموز دختر دبیرستانی شکل گرفت که از ورود به مدرسه به خاطر اینکه لباس‌های آن‌ها «ناشایست» ارزیابی شده بود، منع شدند.

فراخوان‌ها در شبکه‌های اجتماعی به این شکل بود که از دانش‌آموزان دختر می‌خواست تا جرات پوشیدن تاپ‌های کوتاه و دامن را داشته باشند و آرایش کنند و به این طریق نسبت به مقررات مربوط به پوشش در مدارس که «بیشتر مربوط به دختران است» اعتراض کنند.

این کارزار اینترنتی از سوی اتحادیه ملی دانش‌آموزان دبیرستانی، همچنین سازمان‌های غیر دولتی فمینیستی و خیریه‌هایی که درباره خشونت علیه زنان فعالیت می‌کنند حمایت شد.

لباس ما مشکل نیست. مشکل آزار و اذیت، حمله و تجاوز است. از تمام کسانی است که مانع این می‌شوند که در زنان احساس گناه ایجاد شود، حمایت کنید
سازمان غیر دولتی «همه ما»

سازمان غیر دولتی با نام «همه ما» که با جنسیت‌زدگی و رفتارهای جنسیت‌زده مبارزه می‌کند در حساب توئیتری خود نوشت: «لباس ما مشکل نیست. مشکل آزار و اذیت، حمله و تجاوز است. از تمام کسانی است که مانع این می‌شوند که در زنان احساس گناه ایجاد شود، حمایت کنید.»

سازمان دیگری با نام «در فمینیسم شجاعت داشته باشید» تاکید کرد که مدیران و مشاوران مدارس باید به‌جای تمرکز کردن روی دختران با لباس کوتاه و کم، پسرانی را که دختران را آزار و اذیت می‌کنند تنبیه و مجازات کنند.

شرم باید جای خود را تغییر دهد! پسران را آموزش دهید و به دختران اجازه دهید لباس‌های خود را انتخاب کنند
سازمان «در فمینیسم شجاعت داشته باشید»

این سازمان در حساب توئیتری خود اضافه کرد: «شرم باید جای خود را تغییر دهد! پسران را آموزش دهید و به دختران اجازه دهید لباس‌های خود را انتخاب کنند.»

دختر دبیرستانی با ویدئو گرفتن از لباس خود در کارزار دوشنبه ۱۴ سپتامبر شرکت کرد

مارلن شیاپا، وزیر سابق برابری زنان و مردان در دولت ادوارد فیلیپ که هم اکنون وزیر شهروندی است، حمایت خود را از این اقدام دختران اعلام کرد.

وی در توئیتی نوشت: «امروز دوشنبه ۱۴ سپتامبر، دختران جوان به طور خودجوش در سراسر فرانسه تصمیم گرفتند که دامن، لباس یقه باز و لباس کوتاه بپوشند و آرایش کنند تا از آزادی خود علیه قضاوت‌ها و اقدام‌های جنسیت زده دفاع کنند.» وی تاکید کرد که به‌عنوان یک مادر از این حرکت حمایت می‌کند.

طبق آخرین گزارش سالانه شورای عالی برابری که در ماه مارس منتشر شد، ۹۹ درصد از زنان فرانسوی تایید می‌کنند که در سال ۲۰۱۹ قربانی یک عمل یا اظهارات جنسیت‌زده شده‌اند.

نتایج این گزارش همچنین نشان می‌دهد که نسل‌های جوان‌تر تحمل کمتری نسبت به جنسیت‌زدگی دارند و ۹۲ درصد معتقدند که جنسیت‌زدگی یک مسئله اجتماعی است.

هفته گذشته موزه اورسه پاریس که به‌طور متوسط سالانه ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از آن بازدید می‌کنند پس از انتشار نامه سرگشاده یک زن که به خاطر پوششی که داشت از ورودش جلوگیری شد، عذرخواهی کرد. کارمندان این موزه با این استدلال که یقه لباس این دختر زیادی باز است از ورود وی ممانعت و او را وادار کردند تا یک کت روی لباسش بپوشد تا سینه‌هایش مشخص نباشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عکس دکلته نخست وزیر فنلاند؛ موج انتقادها و دفاع از سانا مارین

بلژیک؛ جریمه سه هزار یورویی به خاطر الفاظ جنسیت زده علیه یک پلیس زن

ماکرون وعده داد مفهوم «رضایت» را به تعریف تجاوز جنسی در قوانین فرانسه بگنجاند