ابراز تاسف کمیته بین‌المللی المپیک از اعدام نوید افکاری؛ پمپئو: بی‌رحمانه بود

پرچم کمیته بین‌المللی المپیک، وزیر خارجه آمریکا
پرچم کمیته بین‌المللی المپیک، وزیر خارجه آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه کمیته بین‌المللی المپیک به نامه‌های اخیر توماس باخ، رئیس این کمیته به علی خامنه‌ای، رهبر و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و درخواست وی از آنها برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام نوید افکاری اشاره شده است.

آگهی

کمیته بین المللی المپیک روز شنبه در بیانیه ای اعدام نوید افکاری، ورزشکار ایرانی را «بسیار غم انگیز» دانست و اعلام کرد که از این خبر «تکان خورده» است.

در بیانیه کمیته بین المللی المپیک به نامه های اخیر توماس باخ، رئیس این کمیته به علی خامنه ای، رهبر و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و درخواست وی از آنها برای جلوگیری از اجرای حکم اعدام نوید افکاری اشاره شده است.

کمیته بین المللی المپیک همچنین بی نتیجه بودن تلاشهای «پشت پرده» این نهاد و درخواست های دیگر ورزشکاران جهان را «عمیقا ناراحت کننده» توصیف کرده است.

در بیانیه کمیته بین المللی المپیک با خانواده و دوستان نوید افکاری ابراز همدردی شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نوید افکاری به همراه دو برادرش پس از اعتراض های مرداد سال ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت شده بود. این کشتی گیر که به «قتل» متهم شده بود روز شنبه در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

بنا به برخی از گزارشها پیکر نوید افکاری شامگاه شنبه در حضور اعضای خانواده اش به خاک سپرده شده است.

پمپئو: شرایرانه و بی رحمانه بود

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اعدام نوید افکاری در صفحه توئیتر خود نوشت: «اعدام نوید افکاری از طرف حکومت ایران اقدامی شریرانه و بی رحمانه است.»

او همچنین تاکید کرد که زندگی و مرگ نوید افکاری «فراموش» نخواهد شد.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز ضمن «بی رحمانه» خواندن اعدام نوید افکاری خواستار آزادی زندانیان سیاسی در ایران از جمله نسرین ستوده و بازداشت شدگان آمریکایی در ایران شد. 

آن لینده، وزیر خارجه سوئد نیز در صفحه توئیتر خود از اجرای حکم اعدام نوید افکاری ابراز انزجار کرد. یپه کوفود، وزیر خارجه دانمارک هم ضمن ابراز انزجار از اعدام نوید افکاری در صفحه توئیتر خود نوشت: «اسناد استفاده از شکنجه علیه زندانیان ایرانی و محرومیت از رسیدگی مناسب [به اتهامات آنها] به خوبی ثبت شده است و باید محکوم شود.»

بنا به آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل، ایران با دستکم ۲۵۱ فرد اعدام شده پس از چین بیشترین موارد اجرای حکم اعدام را در سال ۲۰۱۹ میلادی داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابتکارعمل تاریخی سئول؛ درخواست میزبانی برگزاری المپیک بصورت مشترک بین دو کره ارائه شد

احضار سفیر آلمان در تهران به دلیل توییت اعتراضی علیه اعدام نوید افکاری

فرانسه به تأیید حکم اعدام محکومان آبان ماه در ایران اعتراض کرد