فرانسه به تأیید حکم اعدام محکومان آبان ماه در ایران اعتراض کرد

فرانسه به تأیید حکم اعدام محکومان آبان ماه در ایران اعتراض کرد
Copyright عفو بین‌الملل
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«فرانسه بار دیگر پایبندی خود به آزادی بیان و آزادی راهپیمایی مسالمت‌آمیز و نیز مخالفت دائمی خود با مجازات اعدام در هر مکان و هر شرایطی را یاد‌آوری می‌کند.»

آگهی

دولت فرانسه از تأیید حکم اعدام برای سه جوان معترض ایرانی ابراز تأثر کرد.

در گزارش نشست خبری روزانه وزارت خارجه فرانسه در روز جمعه ۱۷ ژوئیه (۲۷ تیر) آمده است که این کشور از خبر تأیید نهایی حکم اعدام این افراد «شوکه» شده است.

در گزارش کتبی این نشست که متن آن در وبسایت وزارت امور خارجه فرانسه منتشر شد، به نقل از سخنگوی وزارت خارجه در مورد «واکنش دولت فرانسه به محکومیت اعدام برای سه جوان ایرانی به دلیل شرکت در اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸)»، آمده است: «فرانسه از اعلام این محکومیت به شدت یکه خورده است.»

**به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید
**

امیرحسین مرادی، ۲۶ساله، سعید تمجیدی، ۲۸ساله و محمد رجبی، ۲۶ساله سه جوان ایرانی هستند که حکم اعدام آنها در دیوان عالی کشور تأیید و برای اجرا ابلاغ شده است. آنها در جریان اعتراضات آبان ماه گذشته بازداشت شده بودند، اما مقام‌های قضایی ایران می‌گویند که در موبایل آنها تصاویری از خرابکاری و دزدی دیده‌اند و خود آنها نیز به انجام این کارها اقرار کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته است: «فرانسه بار دیگر پایبندی خود به آزادی بیان و آزادی راهپیمایی مسالمت‌آمیز و نیز مخالفت دائمی خود با مجازات اعدام در هر مکان و هر شرایطی را یاد‌آوری می‌کند.»

وی همچنین با «ناعادلانه، غیر انسانی و ناکارآمد» بودن مجازات اعدام، بر لزوم توقف این مجازات و سپس برچیده شدن همیشگی آن در جهان تأکید کرده است.

تا کنون برخی کاشناسان سازمان ملل بر لزوم توقف اعدام سه معترض ایرانی تأکید کرده بودند و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز با هشتگ «اعدام نکنید» در توییتر، همراهی خود را با کارزار مخالفت با اعدام آنها اعلام کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا: اعدام نوید افکاری را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنیم

ابراز تاسف کمیته بین‌المللی المپیک از اعدام نوید افکاری؛ پمپئو: بی‌رحمانه بود

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان