اتحادیه اروپا: اعدام نوید افکاری را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنیم

پرچم اتحادیه اروپا
پرچم اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه اتحادیه اروپا درباره اجرای حکم اعدام نوید افکاری آمده است: «حقوق بشر جنبه‌ای محوری از تعامل ما با ایران باقی خواهد ماند.»

آگهی

اتحادیه اروپا روز دوشنبه در واکنش به اعدام نوید افکاری، ورزشکار ایرانی اعلام کرد که این اقدام را به «شدیدترین وجه» محکوم می کند.

نوید افکاری که به همراه دو برادرش پس از اعتراض های مرداد سال ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت شد به اتهام «ارتکاب قتل» محکوم به اعدام شده بود. بنا به اعلام دادگستری استان فارس او روز شنبه در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

 در بیانیه اتحادیه اروپا درباره اجرای حکم اعدام نوید افکاری آمده است: «حقوق بشر جنبه ای محوری از تعامل ما با ایران باقی خواهد ماند.»

در بخش دیگری از این بیانیه نوشته شده است: «ما به تعامل با مقامات ایران از جمله از طریق نمایندگی مان در تهران درباره این موضوع [حقوق بشر] و پرونده های خاص مانند اعدام اخیر ادامه خواهیم داد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا حکم اعدام را مجازاتی «بی رحمانه» و «غیرانسانی» توصیف کرده است. در این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا بدون استثناء مخالف حکم اعدام تحت هر شرایط و در هر پرونده ای است.»

بیانیه اتحادیه اروپا در حالی صادر شده است که تعدادی از کشورهای عضو این اتحادیه از جمله فرانسه، آلمان، سوئد و دانمارک اجرای حکم اعدام نوید افکاری را پیش از این محکوم کرده بودند. 

هر چند ایران تاکنون به بیانیه اتحادیه اروپا واکنش رسمی نشان نداده است اما علی باقری، معاون امور بین الملل قوه قضاییه ایران روز دوشنبه ضمن اعتراض به «دخالت سفارتخانه های اروپایی در امور داخلی ایران» گفت: «اگر از حق و عدل و انصاف بویی نبرده اید لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کنید و مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ پراکنی نشوید.»

طبق گزارش سازمان عفو بین الملل ایران در سال ۲۰۱۹ با اجرای دستکم ۲۵۱ مورد حکم اعدام پس از چین بیشترین اعدام ها را سطح جهان انجام داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه به تأیید حکم اعدام محکومان آبان ماه در ایران اعتراض کرد

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است