ابتکارعمل تاریخی سئول؛ درخواست میزبانی برگزاری المپیک بصورت مشترک بین دو کره ارائه شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
عکس تزئینی؛ یکی از مخالفان المپیک توکیو
عکس تزئینی؛ یکی از مخالفان المپیک توکیو   -  Copyright  AP Photo

مقامات شهرداری سئول، پایتخت کره جنوبی روز پنجشنبه پیشنهاد میزبانی مشترک با پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی برای المپیک تابستانی ۲۰۳۲ را به مقامات کمیته بین المللی المپیک ارائه دادند. 

به نظر می‌رسد این پیشنهاد بیشتر جنبه نمادین داشته باشد چرا که پیش تر شهر بریزبین استرالیا به عنوان مهم‌ترین بخت اصلی میزبانی بازیها مطرح شده است.

پیشنهاد برگزاری بازی‌های مشترک بین پیونگ یانگ و سئول پایتخت در سال ۲۰۱۸ در نشست بین دو رهبر دو همسایه شمالی و جنوبی مطرح شده بود.

شهرداری سئول در نامه پیشنهادی نامزدی بازی‌های المپیک ۲۰۳۲ نوشته است: «دولت کره جنوبی و شهرداری سئول به‌صورت مشترک افسوس خود را نسبت به ترجیح کمیته بین المللی المپیک نسبت به انتخاب شهر بریزبین اعلام می کند. البته در گفتگو با مقامات کمیته بین المللی المپیک ما آنها را قانع کردیم تا بتوانیم نامزدی خود را ارسال کنیم چرا که معتقدیم نامزدی مشترک بین دو پایتخت کره بازتاب واقعی منشور المپیک، یعنی صلح جهانی از طریق ورزش است.»

سئول می گوید که ابتکار عمل اصلی نامزدی مشترک دولت کره جنوبی است چرا که این کشور بر این باور است که برگزاری مشترک این بازی ها «یک پیام جهانی برای برقراری صلح» دارد.

پس از نشست مشترکی که از سال ۲۰۱۸ بین رهبران دو کره برگزار شد تا امروز روابط دو همسایه جنوبی و شمالی تنش زیادی پیدا کرده است. به این دلیل هنوز معلوم نیست تا چه اندازه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، همچنان بر سر برگزاری بازی‌های مشترک با سئول توافق داشته باشد.

شهر سئول در قرن گذشته یک بار میزبان بازی‌های المپیک تابستانی در سال ۱۹۸۸ شده است.