Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برنامه راست افراطی دانمارک برای برگزاری تظاهرات ضد اسلامی جدید در سوئد

راسموس پالودان، رهبر راست‌گرایان افراطی دانمارک
راسموس پالودان، رهبر راست‌گرایان افراطی دانمارک Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Mie Olsen
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راسموس پالودان، رهبر دست راستی‌های دانمارک به یورونیوز گفت: «ما می‌خواهیم مردم سوئد بیدار شوند.»

آگهی

حزب راست‌گرای افراطی «خط سخت» دانمارک سه هفته پس از برگزاری تظاهرات علیه مسلمانان و آتش زدن یک جلد قرآن در شهر مالمو، قرار است شنبه این هفته راهپیمایی مشابه دیگری در ۵ حومه استکهلم، پایتخت سوئد برگزار کند.

این برنامه در حالی اعلام می‌شود که حومه‌های پایتخت سوئد، مانند بسیاری دیگر از حاشیه‌های شهرهای بزرگ اروپا، سکونتگاه هزاران مهاجر عمدتا مسلمان از خاورمیانه و آفریقا است.

راسموس پالودان، رهبر دست راستی‌های دانمارک به یورونیوز گفت: «ما می‌خواهیم مردم سوئد بیدار شوند.» دعوت «مردم» به «بیداری» در بسیاری از کشورهای اروپایی یادآور شعار نازی‌ها در آلمان است. هفته گذشته طرح شعار مشابهی در فرانسه از سوی مارین لوپن، رهبر حزب راست‌گرای افراطی «اتحاد ملی» موجی از انتقادها را در پی داشت.

آقای پالودان درباره طرح خود برای بیداری مردم سوئد گفت: «یکی از راه‌های بیدار کردن سوئدی‌ها این است که به آن‌ها نشان دهیم بعضی افراد وقتی شما یک قرآن را آتش می‌زنید، چه واکنشی نشان می‌دهند. از قرار معلوم دولت سوئد به مردمش می‌گوید که اسلام دین صلح است. بسیار خوب. در این صورت درست خواهد بود که به مسلمانان سوئد یک فرصت بدهیم که این فرضیه را اثبات کنند.»

مقام‌های سوئد در هفته پایانی ماه اوت و در زمانی که راسموس پالودان در حال ورود به این کشور بود وی را با دستور دولت و برای جلوگیری از پایمال شدن منافع بنیادین سوئد بازداشت و اخراج کردند. وی تا دو سال دیگر حق ورود به سوئد را ندارد.

به گزارش رسانه‌های محلی، گروه‌های راست‌گرای افراطی درخواستی را برای مجوز برگزاری تظاهرات در شنبه آینده در وزارت کشور سوئد ثبت کرده اند. با این حال به نظر می‌رسد که هواداران این جریان ۱۲ سپتامبر با یا بدون مجوز در استکهلم راهپیمایی کنند.

استفاده از شعار «بیدار شوید» در اروپا یادآور یکی از تبلیغات نازی‌ها در آلمان است

جامعه مسلمانان سوئد روز سه‌شنبه برای چگونگی مواجهه با این راهپیمایی جلسه برگزار کرد. امام محمد خلیفی، یکی از ائمه جماعت استکهلم به یورونیوز گفت: «قرار شد رفتار آرام و دوستانه تشویق شود. نباید با زور پاسخ داد. فقط باید نادیده گرفت.»

آقای خلیفی همچنین گفت با پلیس برای تامین امنیت مساجد استکهلم صحبت کرده است.

در حالیکه سوئد یکی از کشورهای بردبار اروپایی در قبال مهاجران به شمار می‌رود، احتمال قدرت گرفتن جریان‌های دست راستی افراطی نگرانی سیاستمداران و نهادها آن را برانگیخته است.

امام محمد خلیفی در واکنش به گفت‌وگوی یورونیوز با راسموس پالودان گفت: «قانون اساسی حق شما را در برگزاری آزاد تظاهرات تضمین می‌کند. با این حال همین قانون به شما اجازه نمی‌دهد که به دیگری تعرض یا نشان‌های مذهبی را تخریب کنید. باید جلوی کسانی را که می‌خواهند آشوب بیافرینند و نظم عادی جامعه را به هم بزنند گرفت؛ چنین کارهایی آزادی را خدشه دار می‌کند.»

استفان لوفون، نخست وزیر سوئد در واکنش به درخواست حزب خط سخت دانمارک به روزنامه سیدوِنسکان گفت: «این که کسی وارد بشود یا نه، یک تصمیم رسمی است. اما بگذارید اینطور به شما بگویم [...] درک آن‌هایی که مدام تحریک و توهین می‌کنند و موجب رنجش و تحقیر دیگران می‌شوند، واقعا برایم سخت است.»

به یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قرآن سوزی در نروژ؛ ایران و پاکستان اعتراض کردند

پرتاب قرآن توسط چهره سیاسی راست افراطی به آشوب در کپنهاگ انجامید

خیرت ویلدرز: باید قرآن را مثل «نبرد من» ممنوع کرد