Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز رقابت جدید هوایی در خاورمیانه؛ جنگنده رادارگریز اف ۳۵ چه ویژگی‌هایی دارد؟

جنگنده اف ۳۵
جنگنده اف ۳۵ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خرید اف ۳۵ توسط امارات می‌تواند سبب قدرت یافتن نیروی هوایی این کشور شود و به همین دلیل نتانیاهو گفته است توافق با امارات نباید برتری نظامی اسرائيل را به‌خطر بیندازد. این درحالی است که خبرگزاری روسی تاس گزارش داده یک سامانه راداری روسی به نام «رزونانس» به ایران فروخته شده است.

آگهی

بحث خرید اف ۳۵ توسط امارات این روزها داغ شده است برخی گزارش‌ها‌ از مخالفت اسرائیل حکایت دارد.

خرید اف ۳۵ توسط امارات می‌تواند سبب قدرت یافتن نیروی هوایی این کشور شود و به همین دلیل نتانیاهو گفته است توافق با امارات نباید برتری نظامی اسرائيل را به‌خطر بیندازد. این درحالی است که خبرگزاری روسی تاس گزارش داده یک سامانه راداری روسی به نام «رزونانس» به ایران فروخته شده که ایران توانسته با استفاده از این سیستم، به‌طور موفقیت‌آمیزی اف۳۵ آمریکایی را در ماه ژانویه در نزدیکی مرز با ایران شناسایی کند.

رقابت هوایی در خاورمیانه به کدام سو خواهد رفت ؟

در اختیار داشتن جنگنده‌های قدرتمند آمریکا در خاورمیانه باعث برتری‌های استراتژیک می‌شود؛ پیش از انقلاب ۵۷، آمریکا با فروش جنگنده اف ۱۴ به ایران سبب برتری هوایی ایران در خاورمیانه شد. این هواپیما به غیر از آمریکا تنها به ایران فروخته شده بود.

جنگنده اف ۱۴ سبب شد ایران بتواند در جنگ نفت‌کش‌ها در خلیج فارس، جریان صادرات نفت خود را حفظ کند. درگیری همزمان با شش هدف و موشک فونیکس سبب برتری هوایی ایران در جنگ با عراق شد.

حالا اف ۲۲ و اف ۳۵ همان نقش اف ۱۴ را بازی می‌کنند و فروش اف ۳۵ به اسرائيل سبب شده نیروی هوایی این کشور قدرت زیادی پیدا کند. اف ۳۵ پس از اف ۲۲ دومین هواپیمای رادار گریز جهان است البته هنوز آمریکا حاضر نشده اف ۲۲ را به هیچ کشوری بفروشد.

حداکثر سرعت اف ۳۵ حدود ۱۹۳۰ کیلومتر بر ساعت و برد آن با یکبار سوختگیری۱۳۰۰ کیلومتراست. بسیاری از سامانه‌های کنترلی در این هواپیما در کلاه خلبان قرار گرفته است. از طرفی قابلیت راداری و جنگ الکترونیک، کشف و هدف قرار دادن اهداف از اصلی‌ترین عوامل قدرت این هواپیما است.

این هواپیما ضعف‌هایی هم دارد استفاده از مواد خاص و نوع طراحی، سرعت و قدرت مانور این هواپیما را در برابر رقبا کاهش داده است. به عنوان نمونه گفته می‌شود قدرت مانور سوخو ۳۵ روسیه بیشتر از اف ۳۵ است .

گفته می‌شود، ایران قصد دارد پس از اتمام تحریم تسلیحاتی به خرید مدل‌های جدید سوخو اقدام کند. سوخو۳۰ و ۳۵ روی پلت‌فرم سوخو ۲۷ توسعه پیدا کرده‌اند سوخو ۲۷ در زمان جنگ سرد برای رقابت با اف ۱۵ ساخته شده بود. با وجود قدرت مانور بالا در محصولات سوخو، از نظر رادارگریزی و جنگ الکترونیک اف ۳۵ نسبت به سوخو ۳۰ و ۳۵ برتری دارد. روس‌ها ادعا می‌کنند سوخو ۵۷ که به‌تازگی ساخته‌اند رادارگریز است.

ایران قصد دارد با ترکیب رادارها و پدافند زمینی و خرید مدل‌های جدید سوخو، به مصاف اف ۳۵ برود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگنده نسل پنجم روسیه با ادعای قیمت ارزان‌تر؛ مسکو در پی مشتری خارجی برای «چک‌میت»

روسیه برای عقب راندن بمب‌افکن‌های آمریکایی از مرزهای خود جنگنده به پرواز درآورد

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای