Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برکناری ۲ شاهزاده و ۴ فرمانده نظامی توسط پادشاه عربستان به اتهام فساد

پادشاه عربستان سعودی
پادشاه عربستان سعودی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۱ سپتامبر (۱۱ شهریور) با صدور احکامی دو شاهزاده و چهار تن از فرماندهان نظامی این کشور را در جریان تحقیق بر سر فساد در وزارت دفاع از کار برکنار کرد.

آگهی

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۱ سپتامبر (۱۱ شهریور) با صدور احکامی دو شاهزاده و چهار تن از فرماندهان نظامی این کشور را در جریان تحقیق بر سر فساد در وزارت دفاع از کار برکنار کرد.

بر این اساس شاهزاد فهد بن ترکی بن عبدالعزیز آل سعود که فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف به رهبری عربستان را در یمن بر عهده داشت و پسرش شاهزاده عبدالعزیز بن فهد که فرماندار منطقه الجوف بود از پست‌های خود عزل شدند.

گفته می‌شود برکناری‌های اخیر براساس تحقیقات کمیته ضد فسادی انجام گرفته که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای ردگیری «تراکنش‌های مالی مشکوک در وزارت دفاع» برپا کرده است.

محمد بن سلمان پس از رسیدن به مقام ولایتعهدی در سال ۲۰۱۷ میلادی کارزاری ضدفساد را به راه انداخت که طی آن شماری از برجسته‌ترین افراد خاندان پادشاهی شامل شاهزادگان، وزرا و تجار در هتل ریتز-کارلتون ریاض بازداشت شدند. بسیاری از آ‌نان پس از دستیابی به توافقی با حکومت برای پرداخت جریمه آزاد شده بودند.

محمد بن سلمان مقابله با فساد را یکی از ستون‌های اصلاحات جدید خود در کشور می‌داند. این در حالی است که منتقدان وی می‌گویند این تصفیه‌ها با هدف به حاشیه راندن رقبا و مهیا سازی موقعیت برای زمانی است که جانشین پدرش خواهد شد.

پیش‌تر در ماه مارس مقامات عربستان سعودی از دستگیری ۳۰۰ مسئول مملکتی شامل افسران امنیتی و نظامی به اتهام دریافت رشوه و سوءاستفاده از جایگاه دولتی خبر داده بودند.

در پی برکناری شاهزاده فهد، فرمانده نیروهای مشترک ائتلاف به رهبری عربستان در یمن، ژنرال مطلق بن سالم بن مطلق آل عظیمه جانشین وی شده است.

ائتلاف به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ میلادی درگیر جنگ با شبه‌نظامیان حوثی در یمن است که تحت حمایت ایران قرار دارند.

جنگ یمن که از سوی ناظران به عنوان جنگی نیابتی میان عربستان سعودی و ایران دیده می‌شود، چندین سال است که در وضعیت بن‌بست قرار گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییرات در کابینه عربستان سعودی

پادشاه عربستان فرماندهان ارشد نظامی را برکنار کرد

عربستان؛ دستگیری برخی از شاهزاده‌گان و وزرای پیشین به اتهام فساد مالی