تغییرات در کابینه عربستان سعودی

تغییرات در کابینه عربستان سعودی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقایی جبیر از سال ۲۰۱۵ تا کنون وزیر خارجه عربستان سعودی بود.

آگهی

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی از سوی پادشاه این کشور برکنار شد و «ابراهیم العساف» به جای او منصوب شد.

آقایی جبیر از سال ۲۰۱۵ تا کنون وزیر خارجه عربستان سعودی بود.

 العساف پیش از این وزیر دارایی عربستان بود. در موج بازداشت شاهزاده‌ها و مقام‌های عالی‌رتبه سعودی توسط کمیته تازه تاسیس شده مبارزه با فساد در عربستان، ابراهیم العساف نیز مدتی در بازداشت به سر برد. بازداشت‌های آن زمان توسط محمد بن‌ سلمان، ولیعهد پرنفوذ سعودی رهبری شده بود.

محمد بن‌ سلمان نوامبر سال ۲۰۱۷ شاهزاده‌ها و برخی مقام‌های عالی‌رتبه سعودی را در هتل‌ مجلل و پنج‌ستاره‌ ریتز کارلتون در ریاض زندانی کرده بود. البته العساف ژانویه ۲۰۱۸ آزاد شد و به سر کار خود بازگشت.

از سرگیری فعالیت شورای امور سیاسی و امنیتی به ریاست بن‌ سلمان

در حکم ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان همچنین از سرگیری فعالیت شورای امور سیاسی و امنیتی به ریاست شاهزاده محمد بن‌ سلمان ولی‌عهد سعودی صادر شده است.

در میان دیگر تغییرات کابینه از سوی پادشاه عربستان، ترکی الشبانه به عنوان وزیر اطلاع‌رسانی این کشور منصوب شده است. عادل الجبیر پس از این به عنوان وزیر مشاور دولت در امور خارجه فعالیت خواهد کرد. همچنین محمد بن نواف بن عبدالعزیز آل سعود، سفیر ریاض در لندن نیز از سمت خود برکنار شده است. پادشاه عربستان عبدالله بن بندر بن عبدالعزیز را به‌عنوان وزیر گارد ملی منصوب کرد.

تغییرات گسترده در کابینه به فرمان پادشاه عربستان

حمد آل الشیخ نیز وزیر آموزش شده و فیصل بن‌خالد از امارت منطقه عسیر برکنار و ترکی بن طلال جانشین او شده است. سلطان بن‌ سلمان از ریاست هیات گردشگری برکنار و به سمت هیات سعودی فضا، گماشته شد. پدر بن‌سلطان از امارت منطقه الجوف برکنار و فیصل بن نواف جایگزین او شد. در همین حال مساعد العیبان بع نیز به سمت مشاور امنیت ملی منصوب شده است. ترکی آل الشیخ از سمت خود برکنار و عبدالعزیز بن ترکی الفیصل به عنوان رئیس هیات ورزش تعیین شد. سپهبد خالد بن قرار الحربی نیز به سمت مدیرکل اداره امنیت عمومی منصوب شد.

ساختار سیاسی در عربستان به شکلی است که کابینه زیر نظر پادشاه فعالیت می‌کند. بعد از تغییرات ساختاری سال ۲۰۱۵ در این کشور، کابینه عربستان سعودی با ۲۳ وزیر فعالیت می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برکناری ۲ شاهزاده و ۴ فرمانده نظامی توسط پادشاه عربستان به اتهام فساد

نت‌فلیکس قسمتی از برنامه فکاهی انتقادآمیز به حکومت عربستان را حذف کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند