اعتصاب شهروندان اسرائیلی در اعتراض به تجاوز جمعی به یک دختر ۱۶ ساله

شهر بندری ایلات در فرانسه
شهر بندری ایلات در فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر تجاوز سی مرد به یک دختر شانزده ساله که داخل اتاق هتلی در «ایلات»، یکی از شهرهای بندری اسرائیل روی داده در رسانه‌های این کشور بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده و خشم بسیاری از مسئولان، شهروندان، تشکل‌های مدافع حقوق زنان و نهاد‌های مدنی را برانگیخته است.

آگهی

هزاران نفر از شهروندان مرد و زن اسرائیلی روز یکشنبه در اعتراض به خشونت‌های جنسی علیه زنان در این کشور دست به اعتصاب زدند. بهانه اصلی این اعتراض مدنی محکومیت تجاوز گروهی به یک دختر نوجوان از سوی ۳۰ نفر است که به تازگی افکار عمومی در اسرائیل را تحت تاثیر قرار داده است.

یک تشکل مدافع حقوق زنان موسوم به «ما خاموش نمی‌شویم» در صفحه فیس‌بوک خود ضمن نشر فراخوان این اعتصاب اعتراضی نوشت: «راس ساعت ۱۲ ظهر به مدت یک ساعت همگی برای محکوم کردن خشونت‌ بر ضد زنان دست از کار می‌کشیم.»

یکی از سازمان دهندگان اعتصاب عصر روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که دست کم ۳۰ سازمان، شرکت و نهاد دولتی و خصوصی از جمله شهرداری‌ها و شرکت‌های بزرگی چون مایکروسافت اسرائیل به این حرکت اعتراضی پیوستند.

از سوی دیگر آژانس یهود، سازمانی شبه دولتی که مسئولیت میزبانی از مهاجران را برعهده دارد، اعلام کرد که ظهر روز یکشنبه برای همراهی با فراخوان پایان خشونت نسبت به زنان فعالیت‌‌های خود را متوقف کرد.

گفته می‌شود که تجمعاتی نیز قرار است شامگاه روز یکشنبه در اعتراض به خشونت‌های جنسی علیه زنان و به طور مشخص برای محکوم کردن تجاوز جمعی اخیر در این کشور علیه یک دختر نوجوان در بیست شهر اسرائیل با محوریت اجتماع در تل‌آویو برگزار شود.

خبر تجاوز ۳۰ مرد به یک دختر شانزده ساله که داخل اتاق هتلی در «ایلات»، یکی از شهرهای بندری اسرائیل روی داده در رسانه‌های این کشور بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده و خشم بسیاری از مسئولان، شهروندان، تشکل‌های مدافع حقوق زنان و نهاد‌های مدنی را برانگیخته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل واقعه را «شوک آور» توصیف کرده و گفته است که این تنها جنایت بر ضد یک دختر جوان نیست بلکه جنایت بر ضد بشریت است و باید به شدت محکوم شود.

نخست وزیر اسرائیل خواستار آن شده تا عاملان این جنایت هرچه سریعتر بدست عدالت سپرده و محاکمه شوند. ماجرای این خشونت کم‌سابقه تا قبل از افشاگری مطبوعات محلی از دید افکار عمومی پنهان مانده بود.

در گزارش مطبوعات محلی در ایلات آمده بود دختر مورد تجاوز قرار گرفته به دلیل مصرف زیاد مشروبات الکلی در حالت عادی نبوده و متجاوزان پشت در اتاق وی برای رفتن به داخل صف کشیده بودند.

به محض منعکس شدن این واقعه در رسانه‌های داخلی اسرائیل شهرهای مختلف این کشور از جمله تل‌آویو، بیت‌المقدس و خدرا از پنجشنبه شب گذشته در حمایت از دختر قربانیِ خشونت جنسی به صحنه تظاهرات پراکنده و خودجوش تبدیل شد.

پلیس اسرائیل تا کنون ازدستگیری شش فرد مظنون به شرکت در این تجاوز جمعی خبر داده و تاکید کرده که تحقیقات برای دستگیری دیگر مظنونان واقعه ادامه دارد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشونت جنسی در ورزش؛ ۱۸۰ نفر در فرانسه متهم شدند

نتایج یک تحقیق: یک پنجم زنان مهاجرآفریقایی پس از ورود به فرانسه خشونت جنسی را تجربه کرده‌اند

دادگاه قبرس یک شاکی پروندۀ تجاوز گروهی را به جرم فریب افکار عمومی محاکمه کرد