خشونت جنسی در ورزش؛ ۱۸۰ نفر در فرانسه متهم شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -  Copyright  Francois Mori/AP2010

رُکسانا ماراسینَنو، وزیر ورزش فرانسه روز چهارشنبه یک ژوئیه (۱۱ تیر) اعلام کرد که نزدیک به ۱۸۰ نفر که در موارد خشونت جنسی در ۴۰ فدراسیون ورزشی این کشور نقش داشته‌اند به طور قانونی در این زمینه متهم شده‌اند.

این موضوع چندین ماه پس از افشای موجی از تجاوزهای جنسی در ورزش فرانسه در طول دهه‌های گذشته اعلام شد.

خانم ماراسینَنو با ارائه آماری گفت که ۹۸ درصد قربانیان در زمان وقوع جرم زیر سن قانونی بودند و از بین آن‌ها نیز ۷۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

نزدیک به ۹۰ دادرسی قانونی در ارتباط با این پرونده‌ها در حال انجام است و ۱۶ نفر نیز هم اکنون در زندان هستند.
رُکسانا ماراسینَنو
وزیر ورزش فرانسه

وزیر ورزش فرانسه همچنین با ارائه ارزیابی اولیه، چهار ماه پس از تشکیل کنوانسیون ملی برای جلوگیری از خشونت جنسی در ورزش گفت: «نزدیک به ۹۰ دادرسی قانونی در ارتباط با این پرونده‌ها در حال انجام است و ۱۶ نفر نیز هم اکنون در زندان هستند.»

موضوع تجاوز و خشونت جنسی در ورزش فرانسه، پس از انتشار کتاب سارا ابیتبول، اسکیت باز سابق فرانسوی، قهرمان ۱۰ دوره رقابت‌های اسکیت روی یخ (پاتیناژ) فرانسه و دارنده مدال برنز جهانی سال ۲۰۰۰ میلادی موجی از افشای موارد مشابه را به‌دنبال داشت. این اسکیت‌باز زن در کتابش با عنوان «چنین سکوتی طولانی» گفت که «ژیل بیر»، مربی‌اش در بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ چند بار به او تجاوز کرده بود.

این رسوایی باعث شد تا «دیدیه گَیَگِه»، رئیس فدراسیون ورزش‌های روی یخ و «نیکلاس بلوئر»، رئیس فدراسیون اسکیت و اسکیت بورد فرانسه استعفا دهند. در زمان مدیریت این دو، نمونه‌هایی از خشونت‌های جنسی در این دو فدراسیون گزارش شده است.