وزیر خارجه عمان پس از ۲۳ سال با تصمیم سلطان جدید تغییر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یوسف بن علوی، وزیر خارجه پیشین عمان
یوسف بن علوی، وزیر خارجه پیشین عمان   -  Copyright  AP Photo

هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان روز سه شنبه وزرای خارجه و دارایی این کشور را تغییر داد.

سلطان جدید عمان از ماه ژانویه جانشین سلطان قابوس شد که به مدت ۵۰ سال زمام امور را در عمان به دست داشت و بعد از تحمل یک دوره طولانی بیماری درگذشت. بدر البوسعیدی جانشین یوسف بن علوی در مقام وزیر خارجه شده است. یوسف بن علوی، دیپلمات کهنه کار از سال ۱۹۹۷ تاکنون به عنوان وزیر خارجه عمان فعالیت کرده بود.

او در ماه ژوئن ۱۹۷۹ (تیر ۱۳۵۸) در حالی که معاون وزیر خارجه عمان بود به تهران سفر کرد تا از پایبندی حکومت جدید ایران به توافق های پیشین اطمینان حاصل کند. با این حال فضای انقلابی ایران باعث شد تا او دست خالی به کشورش بازگردد و سطح روابط دو کشور به کاردار کاهش یابد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
سلطان جدید عمانAP Photo

عمان با این حال در سال های اخیر یکی از واسطه های اصلی گفتگو بین ایران و غرب بوده است.

سلطان هیثم تاکید کرده است که رویکرد مستقل کشورش در زمینه سیاست خارجی را ادامه خواهد داد. عمان در سال های گذشته حاضر به عضویت در ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در جنگ یمن نشد و با عربستان و چند کشور دیگر عربی نیز برای تحریم قطر همراهی نکرد.

یوسف بن علوی روز دوشنبه تلفنی با همتای اسرائیلی خود گفتگو کرده بود. این تماس تلفنی تنها چند روز پس از اعلام توافق امارات عربی متحده و اسرائیل برای عادی سازی روابط دوجانبه انجام شد. یوسف بن علوی در جریان این تماس تلفنی بر حمایت مسقط از تشکیل کشور فلسطین به پایتختی شرق بیت المقدس تاکید کرده بود.

عمان از توافق امارات عربی متحده با اسرائیل به عنوان رویدادی «تاریخی» حمایت کرده است.