میانجی همیشگی در تهران؛ وزیر خارجه عمان با مقامات ایران دیدار کرد

میانجی همیشگی در تهران؛ وزیر خارجه عمان با مقامات ایران دیدار کرد
Copyright Mehr
Copyright Mehr
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه عمان برای دیدار و گفتگو با مقام‌های ایرانی وارد تهران شد. مذاکراتی که احتمالا بی‌ارتباط با تنش‌های افزایش یافته در منطقه خلیج فارس نیست.

آگهی

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان روز شنبه ۵ مرداد پس از ورود به تهران با مقامات ایرانی گفتگو کرد.

موضوع این سفر «روابط دوجانبه و مشورت‌های مستمر دو کشور و با هدف گفت‌و‌گو و تبادل نظر درباره تحولات اخیر منطقه» عنوان شده است. اما با توجه به جایگاه ویژه مسقط در تهران و همچنین شدت‌گیری تنش‌ها در خلیج فارس احتمالا حضور وزیر خارجه عمان در تهران، بیش از هر موضوع دیگری متاثر از تنش‌ توقیف نفت‌کشی میان ایران و بریتانیا در خلیج فارس و جبل‌الطارق باشد.

یوسف بن‌علوی در ابتدای ورود خود به تهران با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد. جزئيات چندانی از محتوای گفتگوی وزرای خارجه دو کشور منتشر نشده است.

وزیر خارجه ایران در حساب توییتری خود تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای، امنیت در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را از موضوعات مورد بحث میان خود و همتای عمانی معرفی کرد. 

وزارت خارجه عمان «آزادی ناوبری در تنگه هرمز» را از جمله محورهای گفت‌وگوی دو طرف خوانده است.

نماینده عمان ساعاتی بعد با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد. اظهارات علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار دستور کار سفر یوسف بن علوی را بیشتر آشکار کرد. آقای شمخانی در این جلسه اقدام ایران در خصوص توقیف نفتک‌ش بریتانیایی در خلیج فارس را مطابق مقررات دریایی و حفظ امنیت دریانوردی توصیف کرد. اما به باور او اقدام بریتانیا در خصوص توقیف محموله نفتی ایران در جبل‌الطارق «یک راهزنی بین‌المللی» بوده است.

آنطور که رسانه‌های ایران گزارش می‌دهند وزیر خارجه عمان نیز در این دیدار بر لزوم بهره‌گیری از تجربیات گذشته برای جلوگیری از افزایش تنش در منطقه تاکید کرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار همچنین به «از بین رفتن فضای گفتگو در منطقه» اشاره کرد و گفت: «متاسفانه برخی از کشورهای منطقه با رفتارهای شتاب‌زده و متکبرانه، ضمن از بین بردن زمینه تفاهم و گفتگو، امکان مدیریت بحران‌های منطقه‌ای را با چالش‌های جدی رو به رو ساخته‌اند.»

بیشتر بخوانید:

این سخنان آقای شمخانی احتمالا پاسخی به تلاش وزیر خارجه عمان برای پی‌ریزی فضای گفتگو و مذاکره میان بازیگران منطقه‌ای در خلیج فارس است.

بعد از توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های جبل‌الطارق، ایران دو نفتکش اماراتی و بریتانیایی را در خلیج فارس توقیف کرد. این موضوع تنش‌ها را در منطقه افزایش داده و صحبت‌ها در خصوص احتمال تشکیل ناوگانی به رهبری اتحادیه اروپا با هدف تأمین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز پررنگ‌تر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه عمان پس از ۲۳ سال با تصمیم سلطان جدید تغییر کرد

سومین سفر امسال وزیر خارجه عمان به تهران پس از بازگشت از آمریکا

ترامپ: ایرانی‌ها هنوز برای دیدار آماده نیستند اما آماده می‌شوند