لوکاشنکو در جمع هواداران خواستار دفاع از استقلال بلاروس شد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس
الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری بلاروس در سخنان روز یکشنبه خود بار دیگر فراخوان برای برپایی انتخابات تازه را رد کرد و خواهان دفاع حامیان از کشور شد.

آگهی

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری منتخب بلاروس که از زمان بدست گرفتن ششمین دور زمامداری در کشورش با موجی از انتقادها و اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مواجه شده روز یکشنبه از هودارانش خواست تا از استقلال کشور دفاع کنند.

این درخواست همزمان با تداوم اعتراض‌ها و تجمع‌های خیابانی و در جریان سخنان رئیس جمهوری بلاروس در جمع هوادارانش در مینسک مطرح شد. آقای لوکاشنکو روز یکشنبه پس از تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین اعلام کرده بود که ناآرامی‌ها در کشورش به زودی پایان می‌یابد.

وی در این گفتگوی تلفنی اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات را تهدیدی برای یکپارچگی کشور و نیز عامل بر هم خوردن ثبات در منطقه توصیف کرده بود. الکساندر لوکاشنکو همچنین یادآور شده بود که روسیه متعهد شده تا در برقراری نظم و امنیت به کشورش کمک کند.

رئیس جمهوری بلاروس که سخنانش با ابراز احساسات هواداران همراه بود در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: «دوستان عزیز! شما را به اینجا فرا نخوانده‌ام که از من حمایت کنید بلکه به این دلیل است که برای نخستین بار طی یک قرن گذشته از شما می‌خواهم که از استقلال کشور دفاع کنید.»

این تجمع در میدان استقلال شهر مینسک برگزار شده بود، جایی که به گزارش خبرگزاری فرانسه کم‌تر از یک هزار نفر از هواداران الکساندر لوکاشنکو برای حمایت از وی و شنیدن سخنانش اجتماع کرده بودند.

تصاویری که خبرگزاری‌ها از این تجمع منتشر کردند، نشان می‌دهد که برخی از شهروندان حامی رئیس جمهوری بلاروس با در دست داشتن پرچم‌های کشورشان و نیز پرچم روسیه به استقبال الکساندر لوکاشنکو آمده‌ اند.

Sergei Grits/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
یکی از حامیان الکساندر لوکاشنکو که با پرچم کشورش و روسیه در جمع هواداران رئیس جمهوری شرکت کردSergei Grits/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

همزمان با برگزاری این تجمع معترضان به نتایج انتخابات و سرکوب تظاهرکنندگان در یک حرکت جمعی موسوم به «راه‌پیمایی برای آزادی» در خیابان منتهی به میدان استقلال دست به تظاهرات زدند.

معترضان که مخالف دستگاه اجرایی کشورشان هستند با شعار «برو» خواهان برکناری الکساندر لوکاشنکو و برگزاری انتخابات آزاد شدند. شمار معترضان شرکت کننده در «راه‌پیمایی برای آزادی» را خبرگزاری‌ فرانسه ده‌ها هزار نفر اعلام کرده است.

گفتنی است که رئیس جمهوری بلاروس در سخنان روز یکشنبه خود بار دیگر فراخوان برای برپایی انتخابات تازه را رد کرد و خواهان دفاع حامیان از کشور شد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ سبز اتحادیه اروپا برای تحریم مقامات سرکوبگر بلاروس

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است