Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لوکاشنکو با تداوم اعتراضات در بلاروس به پوتین تلفن کرد

روسای جمهوری روسیه و بلاروس
روسای جمهوری روسیه و بلاروس Copyright Mikhail Klimentyev/Sputnik
Copyright Mikhail Klimentyev/Sputnik
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکساندر لوکاشنکو پیش از گفتگو با ولادیمیر پوتین تاکید کرده بود که تظاهرات جاری اتحاد بین‌ دولتی میان روسیه و بلاروس را به خطر انداخته و کشورش با خطر یک «انقلاب رنگی» روبرو است.

آگهی

همزمان با تداوم اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، الکساندر لوکاشنکو روز شنبه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود تلفنی گفت‌و‌کو کرد.

فرانس پرس در گزارشی از حضور هزاران معترض به نتایج انتخابات در مینسک، پایتخت بلاروس خبر داد. بر اساس این گزارش معترضان برای احترام به یکی از تظاهرکنندگان که دوشنبه گذشته در جریان ناآرامی‌ها جان باخت در نزدیکی یکی از ایستگاه‌های اصلی مترو در مرکز مینسک تجمع کردند.

خبرگزاری فرانسه همچنین از برپایی یک اجتماع ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفری در بخش دیگری از پایتخت خبر داد و اعلام کرد که معترضان به همراه خانواده شهروند کشته شده برای یادبود وی و نیز سر دادن شعارهایی بر ضد دولت به خیابان آمده بودند.

شرکت کنندگان در اجتماع چند هزار نفری روز شنبه در پایتخت با در دست داشتن گل و نشان دادن علامت پیروزی شعارهایی در نفی «خشونت» و «سربلند» کشورشان سر دادند.

SERGEI GAPON/AFP or licensors
تجمع هزاران معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در مینسک و ادای احترام به یکی از کشته شدگان ناآرامی‌های اخیرSERGEI GAPON/AFP or licensors

لوکاشنکو در پایان گفتکو با ولادیمیر پوتین: به زودی همه چیز درست می‌شود

همزمان با برپایی اجتماع‌های اعتراض‌آمیز در مینسک و دیگر شهرهای بلاروس الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور ظهر روز شنبه پانزدهم اوت تلفنی با ولادیمیر پوتین گفتگو کرد.

خبرگزاری دولتی بلاروس با اعلام این مطلب یادآور شد که آقای لوکاشنکو و همتای روس‌اش در جریان گفتگوی تلفنی مسائل جاری در داخل و خارج از این کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

رئیس جمهوری بلاروس دقایقی پیش از این مکالمه تلفنی از تصمیم برای گفتگو با ولادیمیر پوتین بر سر «تهدیدی» خبر داده بود که به گفته او کشور و کل منطقه را در معرض خطر قرار داده است.

الکساندر لوکاشنکو همچنین تاکید کرده بود که تظاهرات جاری اتحاد بین‌ دولتی میان روسیه و بلاروس را به خطر انداخته و کشورش با خطر یک «انقلاب رنگی» روبرو است. انقلاب‌های رنگی، اصطلاحی است برای بسیاری از شورش‌های براندازانه که طی بیست سال اخیر با «نفوذ و مداخله عناصر خارجی» در جمهوری‌های شوروی سابق روی داده است.

از سوی دیگر راشا تودی نیز در گزارشی به گفتگوی تلفنی روسای جمهوری بلاروس و روسیه پرداخت و به نقل از بیانیه‌ کرملین نوشت که دو طرف در جریان این گفتگو نسبت به حل کلیه مشکلات کنونی در بلاروس در سریع‌ترین زمان ممکن ابراز امیدواری کردند.

در بیانیه کرملین همچنین ضمن اشاره به تمایل دو طرف برای همکاری متقابل و مفید جهت تحکیم مناسبات و تقویت ائتلاف دولتی در چارچوب طرح کشور فدرال بر لزوم مقابله با «گروه‌های خرابکار» که در صدد بهره‌برداری و سوء استفاده از وضع موجود هستند تاکید شده است.

گفتنی است که ولادیمیر پوتین پس از اعلام پیروزی الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس ضمن ارسال پیام تبریک از وی خواسته بود که برای ادغام بیشتر کشورش با روسیه تلاش کند.

رهبر روسیه از دیرباز متحد مینسک بوده و با هدف تلاش برای ادغام این کشور و تشکیل کشوری یکپارچه و متحد خواهان روابط بسیار نزدیک با بلاروس بوده است؛ حال آنکه آقای لوکاشنکو تاکنون این درخواست را رد کرده و روسیه را به تلاش برای بلعیدن این کشور ۹ و نیم میلیون نفری متهم کرده بود.

تظاهرات بر ضد دولت کنونی و در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس از یکشنبه شب گذشته در مینسک، پایتخت و دیگر شهرهای این کشور به صورت پراکنده جریان دارد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چک خواستار تکرار انتخابات بلاروس؛ مینسک: برای «گفتگوی سازنده» با خارج آماده‌ایم

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند

نگرانی کرملین از فعالیت‌های جدید اوکراین در مرز بلاروس؛ کی‌یف: توطئه اطلاعاتی است