Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پوتین در پیام تبریک به رئیس جمهوری بلاروس: بیایید بیشتر ادغام شویم

پیام تبریک پوتین به رئیس جمهوری منتخب بلاروس
پیام تبریک پوتین به رئیس جمهوری منتخب بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری بلاروس پیش‌تر در پی قطع کمک‌های روسیه به بخش انرژی کشورش درخواست برای روابط نزدیک تر با مسکو را رد کرده و طی سخنانی طعنه‌آمیز پیش از انتخابات گفته بود که روسیه روابط برادرانه سابق را تا سطح مشارکت پایین آورده است.

آگهی

ولادیمیر پوتین روز دوشنبه،‌ یک روز پس از ناآرامی‌های انتخاباتی در بلاروس خواهان به جریان افتادن برنامه‌های متوقف شده در این کشور برای ادغام بیشتر با روسیه شد.

این دیدگاه کرملین در حالی مطرح می شود که اعلام پیروزی الکساندر لوکاشنکو با اعتراض‌های گسترده داخلی و نیز واکنش‌های انتقادی جامعه بین‌المللی مواجه شده و رئیس جمهوری منتخب و متحد پوتین در بلاروس را در موضع کاملا دفاعی قرار داده است.

پیشنهاد پوتین که با تبریک وی به الکساندر لوکاشنکو نیز همراه است همزمان با اعتراض‌های گسترده به نتیجه انتخابات در مینسک و دیگر شهرهای بلاروس مطرح شده است. مخالفان نتیجه اعلام شده را به کلی رد می‌کنند و خواهان آغاز مذاکرات برای انتقال مسالمت آمیز قدرت هستند.

درگیری‌‌ میان معترضان و نیروهای امنیتی در مینسک، پایتخت و دیگر شهرهای بلاروس همچنان ادامه دارد و تاکنون دست کم یک کشته و ده‌ها مجروح به جای گذاشته است. گفته می‌شود که حدود سیصد نفر از معترضان نیز تاکنون توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

رهبر روسیه از دیرباز متحد مینسک بوده و با هدف تلاش برای ادغام این کشور و تشکیل کشوری یکپارچه و متحد خواهان روابط بسیار نزدیک با بلاروس بوده است؛ حال آنکه آقای لوکاشنکو تاکنون این درخواست را رد کرده و روسیه را به تلاش برای بلعیدن این کشور ۹ و نیم میلیون نفری متهم کرده بود.

پوتین در تلگرام تبریک خود به لوكاشنكو گفت: «امیدوارم فعالیت دولت شما مناسبات متقابل روسیه و بلاروس را در همه زمینه ها تسهیل، همکاری ها را در داخل كشور یکپارچه و متحد، عمیق تر، و فرآیند ادغام را تقویت كند.»

بلاروس یک کشور ترانزیت کلیدی برای نفت روسیه است که کرملین به غرب صادر می‌کند. مسکو مدتهاست که بلاروس را به عنوان منطقه ای حائل میان روسیه و قلمرو ناتو قلمداد می کند.

رئیس کرملین همچنین در ادامه اظهار امیدواری کرد که بلاروس در یک بلوک دفاعی که هر دو کشور در آن عضویت دارند بیش از گذشته به مسکو نزدیک شود و در جهت تقویت مناسبات نظامی و سیاسی با روسیه حرکت کند.

رئیس جمهوری بلاروس پیش‌تر در پی قطع کمک‌های روسیه به بخش انرژی کشورش درخواست برای روابط نزدیک تر با مسکو را رد کرده و طی سخنانی طعنه‌آمیز پیش از انتخابات گفته بود که روسیه روابط برادرانه سابق را تا سطح مشارکت پایین آورده است.

وی همچنین پیشنهاد گشایش یک پایگاه هوایی روسیه در خاک بلاروس را رد کرده و گروهی از پیمانکاران امنیتی بخش خصوص را به تلاش برای تحریک شهروندان برای دست زدن به انقلاب متهم کرده بود.

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس که یکشنبه شب از سوی رسانه های دولتی این کشور اعلام شد حکایت از پیروزی قاطع الکساندر لوکاشنکو و کسب آرا بیش از هشتاد درصدی توسط وی دارد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چک خواستار تکرار انتخابات بلاروس؛ مینسک: برای «گفتگوی سازنده» با خارج آماده‌ایم

شمار بازداشتی‌های اعتراضات بلاروس به بیش از ۶ هزار نفر رسید

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند