Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چک خواستار تکرار انتخابات بلاروس؛ مینسک: برای «گفتگوی سازنده» با خارج آماده‌ایم

اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس
اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستگاه دیپلماسی بلاروس روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از اعلام آمادگی این کشور برای گفتگو با معترضان خارجی به نتایج انتخابات خبر داد.

آگهی

آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک می گوید که انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس باید دوباره تکرار شود.

نخست وزیر جمهوری چک که روز جمعه در واکنش به تحولات و ناآرامی‌‌های پس از انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری در بلاروس سخن می‌گفت ضمن درخواست تکرار انتخابات یاد شده و برگزاری مجدد آن تحت نظارت خارجی همانند لهستان خواستار نشست ویژه رهبران کشورهای اروپایی برای بررسی اوضاع در این کشور شد.

بابیش با انتشار پیامی در توییتر یادآور شد که به تازگی با همتای لهستانی خود گفتگو کرده و هر دو کشور خواهان یک کنفرانس ویدیویی فوری با شرکت اعضای شورای اروپا برای رسیدگی به بحران در بلاروس هستند.

مینسک: آماده گفتگوی سازنده با کشورهای خارجی هستیم

این در حالیست که دستگاه دیپلماسی بلاروس روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از اعلام آمادگی این کشور برای گفتگو با معترضان خارجی به نتایج انتخابات خبر داد.

در این بیانیه تصریح شده است که بلاروس برای «گفتگوهای سازنده» با کشورهای خارجی بر سر انتخابات ریاست جمهوری اخیر و اعتراض‌های صورت گرفته پس از آن که به شدت با آن برخورد شده آمادگی کامل دارد.

این بیانیه که در پایان مکالمه تلفنی میان ولادیمیر ماکی،‌ امور خارجه بلاروس و همتای سوئیسی‌اش منتشر شد همچنین می‌افزاید که مینسک آماده گفتگوی سازنده با شرکای خارجی بر سر کلیه مسائل مرتبط با انتخابات و رویداد‌های پس از آن است.

بلاروس از یکشنبه شب، زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که با پیروزی قاطع الکساندر لوکاشنکو و آغاز بیست و ششمین سال زمامداری وی بر این جمهوری اتحاد شوروی سابق همراه شد به صحنه نارآرامی‌ها و اعتراض‌های گسترده مخالفان تبدیل شده است.

معترضان روند برگزاری و نتیجه اعلام شده انتخابات را که طی آن آقای لوکاشنکو با حدود ۸۰ درصد آرا به پیروزی رسید، محکوم کرده و معتقدند این رای گیری با تخلفات گسترده همراه بوده است.

اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس از زمان اعلام نتایج تاکنون تقریبا هر شب در مینسک و دیگر شهرهای این کشور جریان دارد. این ناآرامی‌ها که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی همراه است تاکنون دو کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشته و به دستگیری بیش از ۶ هزار و هفتصد نفر منجر شده است.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تقلب و سرکوب معترضان در جریان انتخابات ریاست جمهوری بلاروس را محکوم کرده و اروپایی‌ها همچنین مینسک را به مجازات و تحریم‌های اقتصادی تهدید کرده‌اند.

وزاری خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه در نشستی فوق العاده اوضاع در بلاروس را مورد بررسی قرار دهند.

اورزولا فن در لاین،‌ رئیس کمیسیون اروپا نیز در تازه‌ترین اظهار نظر در خصوص تحولات بلاروس روز جمعه خواستار تحریم و مجازات ناقضان ارزش‌های دمکراتیک و حقوق انسانی در این کشور شد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوکاشنکو با تداوم اعتراضات در بلاروس به پوتین تلفن کرد

پوتین در پیام تبریک به رئیس جمهوری بلاروس: بیایید بیشتر ادغام شویم

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین