وعده پوتین به لوکاشنکو: معترضان به تقلب در انتخابات را به زودی آرام می‌کنم

Demonstration in support of Belarusian demonstrators facing a brutal crackdown from the government of President Alexander Lukashenko
Demonstration in support of Belarusian demonstrators facing a brutal crackdown from the government of President Alexander Lukashenko Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در تماس تلفنی با همتای بلاروس خود به او وعده داد که به زودی به ناآرامی‌های خیابانی در این کشور پایان خواهد داد.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در تماس تلفنی با همتای بلاروس خود به او وعده داد که به زودی به ناآرامی‌های خیابانی در این کشور پایان خواهد داد.

مطابق بیانیه صادر شده توسط کرملین، آقای پوتین در جریان این تماس به آقای لوکاشنکو اطمینان داده که به اعتراض‌های خیابانی یک هفته گذشته در شهرهای مختلف بلاروس پایان خواهد داد.

همزمان الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس، نیز در تشریح محتوای تماس تلفنی عصر روز شنبه خود با آقای پوتین گفت که رئیس جمهوری روسیه متعهد به ارائه کمک‌های کامل برای برقراری دوباره امنیت در بلاروس شده است.

آقای لوکاشنکو که اخیرا احتمال هر گونه میانجی‌گری خارجی برای حل بحران سیاسی در بلاروس را رد کرده بود، خاطر نشان کرد که پذیرش کمک نظامی و امنیتی روسیه برای پایان دادن به اعتراض‌های خیابانی بر پایه پیمان امنیت جمعی(CSTO) با این کشور صورت گرفته است.

پیمان امنیت جمعی (CSTO) یک توافق نظامی است که در سال ۱۹۹۴ میلادی توسط تعدادی از کشورهای تازه استقلال یافته پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با روسیه حاصل شده است.

کرملین در بیانیه خود همچنین تاکید کرده که اجازه نخواهد داد عده‌ای «خرابکار» به روابط روسیه و بلاروس آسیب بزنند.

اعتراض‌های خیابانی به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از یکشنبه گذشته و به دنبال اعلام پیروزی الكساندر لوكاشنكو با کسب نزدیک به ۸۰ درصد آراء آغاز شد. آقای لوکاشنکو بدین ترتیب برای ششمین بار پیاپی به عنوان رئیس جمهوری بلاروس انتخاب شد.

مخالفان او معتقدند که به دلیل رکود اقتصادی حاکم بر کشور و مدیریت ضعیف دولت لوکاشنکو در مهار شیوع ویروس کرونا کسب ۸۰ درصد آراء توسط او غیرممکن است.

اعتراض‌های سراسری در بلاروس که با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده، تاکنون حداقل یک کشته و صدها زخمی و بازداشتی بر جا گذاشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان بلاروسی با دسته‌های گل علیه خشونت پلیس تجمع کردند

شمار بازداشتی‌های اعتراضات بلاروس به بیش از ۶ هزار نفر رسید

لوکاشنکو: رئیس گروه واگنر با هزاران جنگجویش در روسیه و خود شاید در مسکو است