Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چراغ سبز اتحادیه اروپا برای تحریم مقامات سرکوبگر بلاروس

Sergei Grits
Sergei Grits Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان از بلاروس خبر می‌رسد که دست‌کم ۵۰ پلیس ضدشورش روز جمعه در شهر میسنک، پایتخت این کشور اسلحه و دیگر تجهیزات سرکوب را زمین گذاشته و به معترضان پیوسته‌اند.

آگهی

وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در جریان نشستی که روز جمعه برگزار شد، توافق کردند آن دسته از مقامات بلاروس را که در سرکوب‌های اخیر معترضان نقش داشته‌اند، تحریم کنند.

هنوز فهرست تحریم شدگان و چگونگی مجازات آنها روشن نیست و بنا بر اعلام یکی از مقامات این اتحادیه، فهرست افرادی که باید تحریم شوند توسط دستگاه سیاست خارجی این اتحادیه در دست تهیه است.

بنا بر اعلام دیپلمات‌ها، در این جلسه وزرای اتریش، سوئد و آلمان از طرفداران جدی تحریم دوبارۀ مقامات بلاروس بودند، مجارستان در این موضوع کمی تردید داشت و جمهوری چک، دانمارک و وزرای کشورهای بالتیک نیز بیشتر بر میانجی‌گری میان لوکانشکو و مخالفان او تاکید داشتند.

در بیانیۀ پایانی این نشست، بار دیگر از بلاروس خواسته شد تا خشونت علیه معترضان را متوقف و همه افرادی را که بطور غیرقانونی بازداشت کرده‌اند، آزاد کند.

شرکت کنندگان در این جلسه همچنین با توجه به گزارش‌های تکان دهنده درباره رفتار با بازداشت شدگان، خواستار آن شدند که تحقیقات کامل و شفاف در مورد سوء استفاده‌ از قدرت در جریان این بازداشت‌ها انجام شود.

بیانیه اعلام می‌دارد که «انتخابات اخیر بلاروس، نه آزادانه بوده و نه عادلانه. اتحادیه اروپا آن را جعلی می‌داند و به همین دلیل نتایجی که از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور اعلام شده را نمی‌پذیرد».

وزرای خارجه ۲۷ کشور همچنین اعلام می‌کنند که این اتحادیه در کنار کمک برای حل و فصل بحران کنونی بلاروس و برقراری امکان گفتگو میان مقامات سیاسی و مخالفان، در صورت لزوم برای مجازات افراد مسئول در قبال خشونت‌ها، سرکوب‌ها و جعل نتایج این انتخابات وارد عمل خواهد شد.

وزرای خارجه این اتحادیه همچنین توافق کردند که در جلسه غیررسمی که در پایان ماه اوت برگزار می‌شود، بار دیگر به بررسی روابط این اتحادیه با بلاروس بپردازند.

AP
Sergei GritsAP

دست‌کم ۵۰ پلیس ضدشورش بلاروس به معترضان پیوستند

دست‌کم ۵۰ پلیس ضدشورش روز جمعه در شهر میسنک، پایتخت بلاروس اسلحه و دیگر تجهیزات سرکوب را زمین گذاشته و به معترضان پیوستند.

معترضان نیز در حالی که شعارهای آزادیخواهی سرمی‌دادند، آنها را در آغوش کشیدند.

صحنه تسلیم این نیروها و پیوستن آنها به مردم، در مقابل چند ساختمان دولتی در پایتخت تکرار شد.

روز جمعه نیز هزاران نفر از مردم خشمگین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور که الکساندر لوکاشنکو را پس از ۲۶ سال زمامداری بار دیگر بر مسند ریاست جمهوری می‌نشاند، به خیابان‌ها آمدند.

در جریان اعتراضات به نتایج این انتخابات که از عصر یکشنبه آغاز شده، دست‌کم ۱ نفر کشته و بیش از ۶۷۰۰ نفر دستگیر شدند.

وزارت کشور بلاروس روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که بیش از ۲ هزار نفر از دستگیرشدگان آزاد شده اند؛ شماری از افراد آزاد شده گفته‌اند که در دوران بازداشت، شکنجه شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوکاشنکو در جمع هواداران خواستار دفاع از استقلال بلاروس شد

آزادی صدها نفر از زندان‌های بلاروس؛ شواهد در شکنجه معترضان افزایش یافت

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین