Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نتانیاهو رد تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت را «رسوایی» خواند

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که کشورش به همکاری نزدیک با ایالات متحده و کشورهای منطقه برای مقابله با «تجاوزات ایران» ادامه خواهد داد.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل عدم همراهی شورای امنیت با قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شدت مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد این مسئله سبب «تشویق فروش سلاح» می‌شود.

نخست وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص تصریح کرد: «تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد در عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران یک رسوایی است.»

آقای نتانیاهو در ادامه یادآور شد که شورای امنیت به جای مخالفت با فروش سلاح مشوق آن شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه شب در جریان نشستی مجازی پس از رای‌گیری از اعضا قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را رد کرد.

مخالفت قابل پیش‌بینی شورای امنیت سازمان ملل متحد با طرح ایالات متحده که واشنگتن پیش‌تر برای تصویب آن رایزنی‌های زیادی با کشورهای مختلف جهان انجام داده بود، ناکامی بزرگی برای کاخ سفید چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا به حساب می‌آید.

قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تنها دو رای موافق اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد را با خود همراه کرد. جدا از ایالات متحده به عنوان کشور پیشنهاد دهنده، تنها جمهوری دومینیکن به این قطعنامه پیشنهادی رای مثبت داد. روسیه و چین که خود را آماده کرده بودند تا در صورت تصویب قعطنامه آن را وتو کنند مخالفان جدی طرح واشنگتن بودند و یازده عضو دیگر شورای امنیت از جمله بسیاری از متحدان اروپایی ایالات متحده چون فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز به آن رای ممتنع دادند.

بنیامین نتانیاهو که به همراه دونالد ترامپ، بزرگترین حامی خود درغرب از منتقدان جدی برنامه هسته‌ای و موشکی ایران به حساب می‌آید به شدت از تصمیم شورای امنیت خشمگین نشان داد و تاکید کرد این رای راه را برای فروش بیشتر سلاح به تهران هموار خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین در بیانیه خود بار دیگر از آنچه وی «تروریسم و تجاوزات ایران» نام برد به عنوان تهدیدی برای صلح منطقه و کل جهان یاد کرد.

آقای نتانیاهو تاکید کرد که اسرائیل به همکاری نزدیک با ایالات متحده و کشورهای منطقه برای مقابله با «تجاوزات ایران» ادامه خواهد داد.

گفتنی است که آمریکا تاکید کرده که کشورش برغم مخالفت شورای امنیت با تمدید تسلیحاتی ایران به تلاش‌های خود برای تصحیح این «کار اشتباه» ادامه خواهد داد. فعال کردن مکانیسم ماشه از جمله راه‌کاری‌های وعده داده شده از سوی واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.

ایران با به رخ کشیدن «دیپلماسی فعال» خود و اشاره به استحکام حقوقی توافقنامه‌های هسته‌ای وین، مخالفت شورای امنیت با قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی این کشور را «شکستی تاریخی» برای آمریکا قلمداد کرد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تداوم تحریم‌های تروئیکای اروپایی؛ «تحریم‌های موشکی ایران در ماه اکتبر لغو نخواهند شد»

آمریکا دو شرکت و ۴۵ فرد را در ارتباط با «تهدیدهای سایبری ایران» تحریم کرد

کشف کوزه‌های باستانی متعلق به ۳۳۰۰ سال پیش از لاشه یک کشتی غرق‌شده در سواحل اسرائیل