ممنوعیت سیگار کشیدن در منطقه گالیسیای اسپانیا؛ دود باعث شیوع ویروس کرونا می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کشیدن سیگار در مکان های عمومی ممنوع
کشیدن سیگار در مکان های عمومی ممنوع   -   کپی رایت  AP Photo

منطقه اسپانیایی «گالیسیا» سیگار کشیدن در خیابان‌ها و مکان‌های عمومی را به دلیل شیوع ویروس کرونا ممنوع کرد.

اسپانیا با بالاترین میزان آلودگی به ویروس کرونا در غرب اروپا مواجه بوده است. وضعیت اضطراری در این کشور از ۱۵ مارس شروع و تا ۲۱ ژوئن ادامه داشت. در اسپانیا همچنین مقرر شده است تا ۱۷ منطقه مستقل، قدرت تصمیم گیری در خصوص چگونگی مقابله با بیماری کووید۱۹ را به صورت مجزا داشته باشند.

تصمیم دربارۀ منع استعمال سیگار در مکان‌های عمومی، برای اولین بار توسط دولت منطقه‌ای گالیسیا از روز پنج‌شنبه اجرا شده است.

کشیدن سیگار الکترونیکی هم ممنوع

بر اساس این تصمیم، افراد از کشیدن سیگارهای الکترونیکی هم منع شده‌اند.

البته در دستورالعمل ممنوعیت استعمال دخانیات، هیچ اشاره‌ای به میزان جریمه افرادی که از این قانون تخطی می‌کنند، نشده است. با این حال برخی معتقد هستند که میزان جریمه در این خصوص برابر جریمه ماسک نزدن یعنی ۱۰۰ یورو است.

این دستورالعمل که بر اساس توصیه‌های کمیته تخصصی کووید۱۹ اتخاذ شده است، فضاهای رو باز رستوران‌ها و قهوه خانه‌ها را هم در بر می‌گیرد.

بر اساس اخبار منتشر شده، تنها در روز چهارشنبه ۲۸ نفر در این منطقه در پی ابتلا به بیماری کرونا بستری شدند که این آمار نسبت به شش روز قبل سه برابر شده است.

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در اسپانیا در حال افزایش است؛ هرچند بیماران عمدتا جوانانی هستند که نشانه‌های حاد ندارند. از همین رو دیگر مناطق مستقل اسپانیا نیز درصدد هستند تا ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی را اجرا کنند.

رئیس منطقه مستقل گالیسیا معتقد است که دود باعث شیوع ویروس کرونا می‌شود.

مخالفان سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی می‌گویند که وقتی دود بیرون می‌آید همراه با قطراتی است که می‌تواند ویروس کرونا را منتقل کند. آنان همچنین می‌گویند که با لمس سیگار و ماسک، امکان انتقال به خود فرد نیز بیشتر می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید