فنلاند با وضع محدودیت‌های بیشتر مصرف سیگار را طی ۱۰ سال به صفر نزدیک می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
هلسینکی، فنلاند
هلسینکی، فنلاند   -   کپی رایت  AP Photo

فنلاند در تلاش است تا محدودیت‌های سخت‌تری خود را در زمینه مصرف سیگار و تبلیغ دخانیات برای تحقق هدف به حداقل رساندن این عادت در میان شهروندان خود تا سال ۲۰۳۰ اعمال کند.

وزارت امور اجتماعی و بهداشت فنلاند به تازگی از طرحی رونمایی کرده که قصد دارد، استعمال دخانیات را در فضاهای باز شامل ایستگاه‌های اتوبوس، سواحل عمومی، زمین‌های بازی کودکان و برخی از تراس‌های رستوران‌ها و مراکز خرید، به تدریج از ابتدای ژانویه ۲۰۲۲ و ظرف دو سال ممنوع کند.

دولت فنلاند همچنین قصد دارد همچون استرالیا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی ثبت نام و نشان تجاری تولید کنندگان سیگار را بر روی بسته‌های آن از سال ۲۰۲۳ متوقف کند و تولیدکنندگان را وادار به عرضه بسته‌بندی‌های ساده‌تر سیگار کند.

هدف کلی این طرح دولت فنلاند این است که شمار سیگاری‌ها این کشور از ۱۱ درصد جمعیت این کشور در سال ۲۰۱۹ به کمتر از ۵ درصد در سال ۲۰۳۰ برسد.

فنلاند در میان کشورهای اروپایی تا کنون بیشترین مقررات دولتی را از طریق اعمال مالیات و ممنوعیت‌ مصرف برای مبارزه با مصرف سیگار و الکل وضع کرده است. در مقابل آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمترین محدودیت‌ها را برای مصرف الکل و دخانیات اعمال کرده است.