Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تردیدها به کارآمدی واکسن روسی کرونا از کجا می‌آید؟

واکسن روسی کرونا
واکسن روسی کرونا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت بهداشت آلمان روز سه‌شنبه در واکنش به ادعای ولادیمیر پوتین مبنی بر ساخت و ثبت واکسن کرونا در کشورش نسبت به کیفیت، کارایی و ایمنی این واکسن ابراز تردید کرد.

آگهی

در جستجوی پرتکاپوی جهان برای واکسن بیماری کووید۱۹، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که کشورش یک قدم جلوتر از دیگران است.

روسیه مدعی است واکسنی که در این کشور برای مقابله با ویروس کرونا تولید شده مراحل تایید علمی را پشت سر گذاشته و از چند ماه آینده در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

رئيس جمهوری روسیه پس از اعلام به ثبت رسیدن واکسن کرونا در کشورش گفت این واکسن حتی به یکی از دختران وی نیز تزریق شده است.

ادعای آقای پوتین در باره کارآمد بودن این واکسن اما با توجه به اینکه مرحله سوم تست بر روی آن انجام نشده با تردیدهایی از سوی کارشناسان همراه شده است.

پیتر پیتس، كمیسر پیشین سازمان غذا و داروی آمریكا یکی از افرادی است که نسبت به کارایی واکسن روسی ابراز تردید کرده است. 

آقای پیتس در گفتگو با یورونیوز برای توجیه رویکرد بدبینانه خود نسبت به کارایی واکسن روسی به فاکتورهایی چون نبود شفافیت و در دسترس نبودن داده‌های لازم برای اطمینان از ایمن بودن آن اشاره کرده و یاد آور شده که روس‌ها سابقه تایید دارو و واکسن با آزمایش های اندک یا بدون آزمایش را در کارنامه دارند.

کمسیر سابق سازمان غذا و داروی آمریکا سپس با تعبیری عجیب از این واکسن به عنوان «کوکتل مولوتف» نام می‌برد و تاکید می‌کند که این همان چیزی است که ما دقیقا در مبارزه جهانی با بیماری کووید۱۹ به آن نیاز نداریم.

سازمان جهان بهداشت: رسما چیزی از واکسن روسیه نمی‌دانیم

سازمان جهانی بهداشت در نخستین واکنش به ادعای روسیه مبنی بر ثبت واکسن کرونا بر «رویکرد بسیار سخت‌گیرانه» خود برای صدور مجوز واکسن تاکید کرده است.

سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته نیز اعلام کرده بود که هیچ داده و اطلاعات رسمی در باره تحقیقات مرتبط با تولید واکسن در روسیه مشاهده نکرده و به مسکو توصیه کرده بود که به دستورالعمل‌های تعیین شده برای تولید واکسنی ایمن در برابر ویروس کرونا متعهد و پایبند باشد.

برلین: نسبت به کیفیت، کارایی و ایمنی واکسن روسیه تردید داریم

آلمان نیز از جمله کشورهایی است که بلافاصله ادعای روسیه در خصوص دستیابی به واکسن کرونا را زیر سوال برد. برلین ساعاتی پس از انتشار خبر ثبت واکسن کرونا در روسیه با نگاهی تردیدآمیز به آن واکنش نشان داد.

وزارت بهداشت آلمان روز سه‌شنبه در واکنش به ادعای ولادیمیر پوتین مبنی بر ساخت و ثبت واکسن کرونا در کشورش نسبت به کیفیت، کارایی و ایمنی این واکسن ابراز تردید کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت آلمان با یادآوری این نکته که هنوز اطلاعات مشخصی در خصوص کیفیت، کارایی و قدرت ایمنی واکسن ساخت روسیه در دست نیست، تصریح کرد: «در اتحادیه اروپا ایمنی و سلامت بیماران در درجه اول اولویت قرار دارد.»

در حال حاضر ۱۶۷ پروژه داوطلب برای انجام تحقیقات مرتبط با واکسن کرونا در سراسر جهان وجود دارد که تنها ۲۸ مورد از آنها در مرحله آزمایش بالینی قرار دارند.

واکسن روسی آنطور که گفته می‌شود مرحله سوم آزمایش بالینی را طی نکرده و لذا برای اثبات کارایی آن باید طبق وعده ولادیمیر پوتین تا چند ماه دیگر، زمان در دسترس عموم قرار گرفتن آن منتظر ماند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز واکسیناسیون کرونا در روسیه همزمان با هشدار سازمان جهانی بهداشت

اگر واکسن کووید-۱۹ با موفقیت تولید شود، مرحله بعد چه خواهد بود؟

حمله مسلحانه در داغستان روسیه؛ بیش از ۱۹ مامور پلیس و چند غیرنظامی کشته شدند