Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه تایوان: چین می‌خواهد ما را به هنگ‌کنگ دوم بدل کند

Hundreds of participants attend at Democracy Square in Taipei, Taiwan to mark the 31st anniversary of the Chinese military crackdown in Tiananmen Square
Hundreds of participants attend at Democracy Square in Taipei, Taiwan to mark the 31st anniversary of the Chinese military crackdown in Tiananmen Square Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه تایوان هشدار داد که چین در تلاش است تا این کشور دموکراتیک را به هنگ کنگ دیگری تبدیل کند.

آگهی

وزیر خارجه تایوان هشدار داد که چین در تلاش است تا این کشور دموکراتیک را به هنگ کنگ دیگری تبدیل کند.

جوزف وو، وزیر خارجه تایوان، در جریان دیدار روز سه‌شنبه با الکس ایزار، وزیر بهداشت آمریکا، که به این کشور سفر کرده، گفت:«زندگی ما به طور فزاینده‌ای در حال سخت‌تر شدن است زیرا چین، تایوان را برای پذیرش شرایط سیاسی خود تحت فشار گذاشته، شرایطی که باعث می‌شود تایوان به هنگ کنگ دیگری تبدیل شود.»

وزیر خارجه تایوان تصریح کرد که مردم کشور برای مقابله با هرگونه تهدید چین اعم از نظامی، دیپلماتیک و بیماری همه‌گیر آماده هستند.

تایوان روز دوشنبه اعلام کرده بود که چین همزمان با سفر وزیر بهداشت آمریکا به این کشور، جت‌های جنگنده خود را در تنگه تایوان مستقر کرده است.

پکن از سال ۲۰۱۶ و همزمان با انتخاب مجدد تسای اینگ-ون به مقام ریاست جمهوری، فشارهای دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی را بر تایوان افزایش داده است.

خانم اینگ-ون بر خلاف پکن، تایوان را کشوری از پیش مستقل می‌داند.

وزیر بهداشت آمریکا نیز در این دیدار ضمن انتقاد از الگوی اقتدارگرایانه پکن در مبارزه با ویروس کرونا، دموکراسی حاکم بر تایوان را ستود و به تمجید از موفقیت این کشور در مقابله با ویروس کرونا پرداخت.

الکس ایزار، وزیر بهداشت ایالات متحده، برای بازدیدی سه روزه در تایوان به سر می‌برد. او عالی رتبه‌ترین مقام دیپلماتیک آمریکاست که از سال ۱۹۷۹ تاکنون به این کشور سفر کرده است. ایالات متحده در ۱۹۷۹ میلادی با تغییر رویه سیاسی خود، حکومت چین در پکن را به جای حکومت مستقر در تایوان به رسمیت شناخت.

سفر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان در اوج روابط سرد و تیره چین و آمریکا صورت می‌گیرد و به نظر می‌رسد که تایوان به آوردگاه تازه‌ای برای رقابت و خصومت میان آمریکا و چین تبدیل شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار پکن: فروش سلاح‌ به تایوان بر روابط چین با آمریکا سایه خواهد افکند

واکنش تایوان به سانسور رسانه‌های هندی از سوی سفارت چین در دهلی‌نو

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند