وزیر خارجه تایوان: چین می‌خواهد ما را به هنگ‌کنگ دوم بدل کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Hundreds of participants attend at Democracy Square in Taipei, Taiwan to mark the 31st anniversary of the Chinese military crackdown in Tiananmen Square
Hundreds of participants attend at Democracy Square in Taipei, Taiwan to mark the 31st anniversary of the Chinese military crackdown in Tiananmen Square   -  کپی رایت  AP Photo

وزیر خارجه تایوان هشدار داد که چین در تلاش است تا این کشور دموکراتیک را به هنگ کنگ دیگری تبدیل کند.

جوزف وو، وزیر خارجه تایوان، در جریان دیدار روز سه‌شنبه با الکس ایزار، وزیر بهداشت آمریکا، که به این کشور سفر کرده، گفت:«زندگی ما به طور فزاینده‌ای در حال سخت‌تر شدن است زیرا چین، تایوان را برای پذیرش شرایط سیاسی خود تحت فشار گذاشته، شرایطی که باعث می‌شود تایوان به هنگ کنگ دیگری تبدیل شود.»

وزیر خارجه تایوان تصریح کرد که مردم کشور برای مقابله با هرگونه تهدید چین اعم از نظامی، دیپلماتیک و بیماری همه‌گیر آماده هستند.

تایوان روز دوشنبه اعلام کرده بود که چین همزمان با سفر وزیر بهداشت آمریکا به این کشور، جت‌های جنگنده خود را در تنگه تایوان مستقر کرده است.

پکن از سال ۲۰۱۶ و همزمان با انتخاب مجدد تسای اینگ-ون به مقام ریاست جمهوری، فشارهای دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی را بر تایوان افزایش داده است.

خانم اینگ-ون بر خلاف پکن، تایوان را کشوری از پیش مستقل می‌داند.

وزیر بهداشت آمریکا نیز در این دیدار ضمن انتقاد از الگوی اقتدارگرایانه پکن در مبارزه با ویروس کرونا، دموکراسی حاکم بر تایوان را ستود و به تمجید از موفقیت این کشور در مقابله با ویروس کرونا پرداخت.

الکس ایزار، وزیر بهداشت ایالات متحده، برای بازدیدی سه روزه در تایوان به سر می‌برد. او عالی رتبه‌ترین مقام دیپلماتیک آمریکاست که از سال ۱۹۷۹ تاکنون به این کشور سفر کرده است. ایالات متحده در ۱۹۷۹ میلادی با تغییر رویه سیاسی خود، حکومت چین در پکن را به جای حکومت مستقر در تایوان به رسمیت شناخت.

سفر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان در اوج روابط سرد و تیره چین و آمریکا صورت می‌گیرد و به نظر می‌رسد که تایوان به آوردگاه تازه‌ای برای رقابت و خصومت میان آمریکا و چین تبدیل شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید