Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تنش بر سر تایوان؛ فرانسه از چین خواست بر مبارزه با کووید۱۹ متمرکز شود

تنش بر سر تایوان؛ فرانسه از چین خواست بر مبارزه با کووید۱۹ متمرکز شود
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه روز چهارشنبه ۱۳ مه (۲۴ اردیبهشت) با رد انتقادات چین از قرارداد تسلیحاتی با تایوان از مقامات پکن خواست روی مبارزه جمعی با همه گیری کوید ۱۹ متمرکز شود.

آگهی

فرانسه روز چهارشنبه ۱۳ مه (۲۴ اردیبهشت) با رد انتقادات چین از قرارداد تسلیحاتی جدید پاریس و تایوان، از مقامات پکن خواست روی مبارزه جمعی با همه گیری کووید-۱۹ متمرکز شود.

ژان‌ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، یک روز پس از هشدار پکن بر سر فروش تسلیحات فرانسوی به تایوان گفت: «دربرابر بحران کووید-۱۹، تمام توجه و تمام تلاش‌های ما باید بر مبارزه با همه گیری متمرکز شود.»

چین روز گذشته خواستار لغو قرارداد نظامی فرانسه و تایوان شده بود و گفته بود این توافق باعث آسیب به روابط پکن و پاریس می شود.

این قرارداد که باعث تنش دیپلماتیک در روابط چین و فرانسه شده است، تجهیزات برای ناوچه هایی فرانسوی را شامل می شود که در سال ۱۹۹۱ به تایوان فروخته شده بودند.

مقامات تایوان به خبرگزاری فرانسه گفته اند این قرارداد برای مدرنیزه کردن شش ناوچه فرانسوی این کشور به ارزش حدود ۲۵ میلیون یورو منعقد شده است.

با وجود اینکه فرانسه به دلیل مواد اولیه برای تولید ماسک به چین احتیاج دارد، تنش میان دو کشور در ماه های اخیر برای چند بار بالا گرفته است. در این میان ماه گذشته فرانسه سفیر چین را در رابطه با ویروس کرونا احضار کرده بود.

چین در هفته‌های اخیر کارزاری دیپلماتیک را برای نشان دادن برتری مدل خود نسبت به مدل کشورهای غربی در مبارزه علیه همه گیری کرونا به راه انداخته است.

آمریکا و شماری از متحدان غربی آن چین را متهم می کنند که در نخستین هفته‌های شیوع همه گیری کرونا آن طور که باید عمل نکرده است و تاثیر این ویروس را کوچک جلوه داده است.

از سوی دیگر تایوان موضوعی بسیار حساس برای چین به شمار می رود. مقامات پکن این جزیره ۲۳ میلیون نفری را یکی از استان‌های خود قلمداد می کنند و هرگونه رابطه رسمی کشورها با تایوان را مورد انتقاد قرار می دهند.

وزارت خارجه فرانسه گفته است این کشور در چارچوب توافق ۱۹۹۴ همچنان خود را متعهد به سیاست «چین واحد» می داند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاناما روابط دیپلماتیک با تایوان را قطع کرد

نشست رهبران دو کشور چین و تایوان و نگرانی ها نسبت به آینده سیاسی تایپه

رزمایش «مجازات تایوان» چین با انجام حملات موشکی ساختگی؛ تایپه: تسلیم نمی‌شویم