پاناما روابط دیپلماتیک با تایوان را قطع کرد

پاناما روابط دیپلماتیک با تایوان را قطع کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پاناما ضمن برقراری روابط سیاسی با چین اعلام کرد کلیه مناسبات دیپلماتیک خود با تایوان را قطع می‌کند.

این تصمیم پس از دیدار روز سه شنبه ایزابل دو سنت مالو و وانگ یی، وزرای خارجه دو کشور در پکن و در یک بیانیه مشترک بین چین و پاناما اعلام شد. خوان کارلوس وارلا، رئیس جمهوری پاناما هم با انتشار یک پیام تلویزیونی به «همه کشورهای جهان» این تصمیم را تایید کرد. دولت پاناما می‌گوید اصل چین واحد را به رسمیت می‌شناسد و به همین دلیل روابط دیپلماتیک خود با تایوان را گسسته است.

پکن حاکمیت تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و می‌گوید که این سرزمین متعلق به چین است.

تایوان این تصمیم دولت پاناما را به شدت محکوم کرده است. تسای اینگ وِن، رئیس جمهوری تایوان پس از اعلام این خبر چین را به سوء استفاده از «سیاست چین واحد» برای کاهش نقش بین‌المللی کشورش متهم کرد و گفت: « چنین رفتارهایی نه‌ تنها تهدیدی علیه ادامه حیات و رفاه مردم تایوان است، بلکه ثبات و صلح را در تنگه تایوان و کل منطقه با خطر مواجه می‌کند.»

کشتی های چینی پس از ایالات متحده آمریکا بزرگترین مشتریان کانال پاناما هستند. دو کشور در ماه‌های گذشته روابط تجاری خود را افزایش داده اند. به ویژه چین مسئولیت ساخت یک خط مهم انتقال گاز در این کشور را عهده دار است.

تمام کشورهای منطقه آمریکای مرکزی تا سال ۲۰۱۰ تایوان را به رسمیت می‌شناختند. هفت سال پیش کوستا ریکا در تصمیمی بی‌سابقه در این منطقه، روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش بر سر تایوان؛ فرانسه از چین خواست بر مبارزه با کووید۱۹ متمرکز شود

چین: تعهدی به عدم استفاده از زور علیه تایوان نداریم

دندانپزشک تایوانی موظف به پرداخت ۷۴۴ هزار دلار به مادرش شد