واکنش تایوان به سانسور رسانه‌های هندی از سوی سفارت چین در دهلی‌نو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
india
india   -  کپی رایت  AP Photo

تایوان دولت چین را به سانسور کردن محتوای رسانه‌های هند متهم کرد. بنا بر اعلام رسانه‌های تایوانی، سفیر چین در دهلی‌نو از رسانه‌های هند خواسته است تا از تبلیغات سیاسی درباره تایوان پرهیز کنند و به اصل «چین واحد» احترام بگذارند. 

پیش‌تر روزنامه‌های هند تبلیغاتی را به مناسبت روز ملی تایوان چاپ کرده بودند.

این هشدار سفیر چین،ی کمتر از سه ماه پس از درگیری‌های مرگبار میان نیروهای هند و چین در مرز مورد مناقشه در هیمالیا، نشان می‌دهد که احساسات هندی‌ها مقابل چین مملو از انزجار است.

اعتراض چین پس از آن مطرح شد که پیام‌های تبلیغاتی دولت تایوان در روزنامه‌های مطرح هندی منتشر شد؛ محتوای این تبلیغات گرامیداشت روز ملی این جزیره خودگردان بود.

پکن تایوان را یکی از استان‌های خود قلمداد می‌کند. بنا بر اعلام خبرگزاری رویترز، سفارت چین در هند بیانیه‌ای خطاب به رسانه‌های هندی ارسال کرده که در آن می‌خوانیم: «سفارت چین به دوستان رسانه‌ای یادآور می‌شود که تنها یک چین در جهان وجود دارد و آن جمهوری خلق چین است. امیدواریم رسانه‌های هندی هم نگاهی همانند موضع دولت هند در قبال مساله تایوان داشته باشند و اصل چین واحد را نقض نکنند.»

ژوزف وو، وزیر خارجه تایوان در پیامی توییتری در واکنش به این سانسور نوشت: «هند بزرگترین دموکراسی روی زمین با مطبوعات زنده و آزادی برای مردمش هست. اما به نظر می‌رسد که چین کمونیست تمایل دارد تا با تحمیل سانسور، به این کشور نیز فشار آورد.»