ادامه تظاهرات اسرائیلی‌ها علیه نتانیاهو؛ ده‌ها نفر بازداشت شدند

تظاهرات در اسرائیل
تظاهرات در اسرائیل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جورازالم پست به نقل از جنبش «پرچم سیاه» نوشت که ۶۰ هزار نفر در اعتراض‌های سراسر اسرائیل حضور داشتند. این رسانه همچنین اعلام کرد که درگیری‌هایی بین پلیس و معترضان در نیمه‌های شب شنبه رخ داد و ۱۲ نفر نیز بازداشت شدند.

آگهی

ده‌ها هزار معترض اسرائیلی روز شنبه یک اوت (۱۱ مرداد) در سراسر این کشور بار دیگر راهپیمایی کردند و خواستار استعفای نتانیاهو، نخست وزیر به خاطر فساد و همچنین نحوه مدیریتش در بحران شیوع ویروس کرونا شدند.

این اعتراض‌ها در هفته‌های اخیر رو به افزایش است. تظاهرات اصلی در خارج از محل رسمی دفتر نخست وزیری در بیت‌المقدس (اورشلیم) انجام گرفت که به گفته سخنگوی پلیس، بیش از ۷ هزار نفر معترض حضور داشتند. با این حال منابع دیگر شمار تظاهرات کنندگان در بیت‌المقدس را ۱۳ هزار نفر برآورد کرده‌اند.

پلیس همچنین تاکید کرد که حدود هزار نفر نیز روبروی خانه شخصی نتانیاهو در شهر شمالی قیصریه تجمع کردند.

تجمع‌های کوچکتر در تل‌آویو و شهرهای دیگر برگزار شد. گرچه تخمین رسمی از شمار تظاهرات کنندگان اعلام نشده است اما رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند که این بزرگترین تجمع در مقایسه تظاهرات روزهای گذشته بوده است.

جورازالم پست به نقل از جنبش «پرچم سیاه» نوشت که ۶۰ هزار نفر در اعتراض‌های سراسر اسرائیل حضور داشتند. این رسانه همچنین اعلام کرد که درگیری‌هایی بین پلیس و معترضان در نیمه‌های شب شنبه رخ داد و ۱۲ نفر نیز بازداشت شدند.

معترضان در هنگام تظاهرات در بیت‌المقدس پرچم‌های اسرائیل را حمل می‌کردند و بنرهایی نیز همراه داشتند که روی آن‌ها، نتانیاهو با واژه‌هایی مانند «جرم وزیر» به جای «نخست وزیر» توصیف شده بود. برخی نیز شعار می‌دادند: «بی‌بی برو خانه».

AP Photo
تظاهرات اسرائیلی ها علیه نتانیاهوAP Photo

از جمعیت ۹ میلیون نفری اسرائیل تا کنون ۷۲ هزار نفر به کووید ۱۹ دچار شده‌اند که ۷۵ درصد این موارد مربوط به دوران پساقرنطینه بوده است. تا کنون ۵۲۳ نفر نیز در این کشور بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست داده‌اند. اسرائیل همچنین در فهرست قرمز کشورهایی قرار دارد که شهروندانشان از ورود به اتحادیه اروپا منع شده‌اند.

در اسرائیل بسیاری از محدودیت‌ها برای فعالیت‌های تجاری برداشته شده، اما نرخ بیکاری اکنون حول و حوش ۲۱.۵ درصد نوسان دارد و کارشناسان برای اقتصاد کشور در سال ۲۰۲۰، رشد ۶ درصدی پیش‌بینی کرده‌اند. نظرسنجی مرکز آمار اسرائیل نشان می‌دهد که ۵۵ درصد از مردم اسرائیل بیم آن دارند که نتوانند از پس مخارج زندگی‌شان برآیند. این آمار در زمان قرنطینه ۴۶ درصد بود.

حزب راست‌گرای لیکود، در توییتی مخالفان را متهم کرد که با ناامیدی تلاش می‌کنند افکار عمومی را شست‌وشو دهند تا «نخست وزیر راست گرای قوی» را پایین بکشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان به نتانیاهو و دولتش شنبه‌ها تجمع می‌کنند

الهام یک هنرمند اسرائیلی از اثر «شام آخر» برای انتقاد از نتانیاهو

اعتراض هزاران اسرائیلی به ناتوانی دولت نتانیاهو در مهار ویروس کرونا