معترضان به نتانیاهو و دولتش شنبه‌ها تجمع می‌کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پلیس یکی از معترضان را در نزدیکی اقامتگاه بنیامین نتانیاهو  در بیت‌المقدس بازداشت می‌کند
پلیس یکی از معترضان را در نزدیکی اقامتگاه بنیامین نتانیاهو در بیت‌المقدس بازداشت می‌کند   -   کپی رایت  Ariel Schalit/Copyright 2020 . .

هزاران نفر شامگاه روز شنبه ۱۵ شهریور در بیت‌المقدس به خیابان‌ها آمده و خواستار برکناری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور شدند.

در این روز، هزاران تن از تظاهرکنندگان در خیابان‌های منتهی به اقامتگاه رسمی بنیامین نتانیاهو در بیت‌المقدس گرد هم آمدند. صدها نفر نیز در شهر قیصریه و در مقابل خانه شخصی آقای نتانیاهو دست به تظاهرات زدند.

در درگیری‌هایی که شنبه‌شب مقابل اقامتگاه بنیامین نتانیاهو در بیت‌المقدس روی داد دو مامور پلیس آسیب دیدند و ۱۲ معترض بازداشت شدند.

بنیامین نتانیاهو، در ماه مه سال جاری میلادی برای اولین در دادگاه حاضر شد. آقای نتانیاهو نخستین رئیس دولتی است که در دوران خدمت با اتهامات مجرمانه مواجه و محاکمه می‌شود.

نخست وزیر هفتاد ساله اسرائیل در سه پرونده قضایی تحت پیگرد قانونی است؛ دریافت رشوه،‌ کلاه‌برداری و نقض اعتماد عمومی.

محاکمه نخست وزیر اسرائیل به اتهام فساد مالی از سویی و نحوه اداره بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر بر نارضایتی علیه دولت نتانیاهو افزوده و اعتراضات هفتگی شده است.

تظاهرات علیه دولت نتانیاهو معمولا شامگاه روز شنبه پس از مراسم شبات و با وجود محدودیت‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا برگزار می‌شود.

کشور اسرائیل در ابتدای همه‌گیری به دلیل روش مهار شیوع ویروس کرونا مورد تمجید قرار گرفت اما پس از افزایش ناگهانی موارد ابتلا به کووید به دلیل برداشتن سریع محدودیت‌ها در پایان ماه آوریل، اعتراضات به سیاست مدیریت بحران کووید۱۹ علیه دولت نتانیاهو آغاز شدند.

روز پنجشنبه اسرائیل اعلام کرد ۳۰ منطقه را به دلیل افزایش موارد ابتلا تحت قرنطینه قرار می‌دهد. این مناطق از جمله مناطق با بالاترین آمار تست مثبت به کووید۱۹ هستند.