تظاهرات هزاران نفر علیه بنیامین نتانیاهو در اسرائیل؛ ۳۴ نفر بازداشت شدند

تظاهرات علیه نتانیاهو در بیت‌المقدس
تظاهرات علیه نتانیاهو در بیت‌المقدس Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چندین هزار اسرائیلی بار دیگر شب گذشته ۲۱ ژوئیه (۳۱ تیر) در بیت‌المقدس (اورشلیم) علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور تظاهرات کردند.

آگهی

چندین هزار اسرائیلی بار دیگر شب گذشته ۲۱ ژوئیه (۳۱ تیر) در بیت‌المقدس (اورشلیم) علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور تظاهرات کردند. آن‌ها از محل رسمی اقامت نخست وزیر تا محل کنست، پارلمان اسرائیل راهپیمایی کردند. برخی از تظاهرکنندگان در این مسیر با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای نتانیاهو شدند.

طبق گزارش جورازالم پست، ۳۴ نفر از معترضان به اتهام اخلال در نظم عمومی توسط نیروهای پلیس بازداشت شدند.

گزارش‌ها از برپایی همزمان دو تظاهرات حکایت دارند. گروهی خواستار استعفای نتانیاهو به اتهام سلب اعتماد عمومی، پذیرش رشوه و کلاهبرداری بودند اما گروه دیگر از معترضان صاحبان رستوران‌ها بودند که علیه تلاش‌های اخیر دولت برای محدود کردن فعالیت آن‌ها به‌خاطر مقابله با گسترش ویروس کرونا تجمع کرده بودند.

این تظاهرات در خیابان‌های بیت‌المقدس آخرین اعتراض گسترده‌ای است که در هفته‌های اخیر صورت گرفته است. اخیرا نارضایتی‌ها نسبت به عملکرد نخست وزیر اسرائیل بیشتر شده است.

AP
معترضان اسرائیلیAP

با این وجود به نظر می‌رسد نتانیاهو همچنان از حمایت هایی برخوردار است به‌طوریکه گروه‌های پشتیبان وی این روزها همزمان با تظاهرات مخالفان روبروی محل اقامتش حضور دارند و حتی چادر زده‌اند.

اما برخی از ناظران داخلی و خارجی معتقدند که وی پس از باقی ماندن در پست نخست وزیری همزمان با جریان داشتن پرونده اتهام فساد مالی و همچنین وخیم‌تر شدن بحران اقتصادی در کشور افکار عمومی را دو قطبی کرده است.

آقای نتانیاهو به فساد،‌ سؤاستفاده از اعتماد مردم، و دریافت رشوه متهم شده است. نخست‌ وزیر اسرائيل متهم است که از رفقای میلیونر خود هدایایی دریافت کرده و همچنین با «زد و بند» با اصحاب رسانه، کاری کرده تا چهرهٔ خوشآیندی از او و خانواده‌اش بسازند.

با این حال نتانیاهو همواره هر گونه تخلفی را رد کرده است. طبق قانون اسرائیل، نخست وزیر اگر متهم باشد و کیفرخواست علیه‌اش صادر شده باشد الزامی به استعفا ندارد. تنها زمانی فرد حاضر در پست نخست وزیری باید استعفا دهد که دادگاه پس از خاتمه تمام مراحل دادرسی و تجدیدنظر که می‌تواند سال‌ها طول بکشد، حکم به محکومیت فرد داده باشد.

دادگستری اسرائیل پس از دادرسی کوتاهی در روز یکشنبه گذشته با درخواست وکیل نتانیاهو مبنی بر تاخیر شش ماهه در رسیدگی به پرونده موافقت کرد و تاریخ دادگاه آینده ژانویه ۲۰۲۱ مشخص شده است.

اما این روزها بنیامین نتانیاهو برای مدیریت همه‌گیری کووید-۱۹ زیر تیغ انتقادها قرار دارد. بسیاری معتقدند برداشتن سریع قرنطینه اشتباه نخست وزیر این کشور بوده است. تاکنون در اسرائیل ۵۴ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد نیز ۴۲۵ نفر جان باخته‌اند. نرخ بیکاری که پیش از شیوع ویروس کرونا در اسرائیل ۳.۹ درصد بود هم اکنون به ۲۰ درصد رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوانان «نسل بی‌بی» اسرائیل علیه بنیامین نتانیاهو شوریده‌اند

تظاهرات صدها نفر علیه نتانیاهو با رعایت فاصله گذاری اجتماعی

چرا اسرائیل هزینه انفعال در برابر حمله ایران را بیشتر از واکنش نظامی می‌داند؟