بحران پناهجویان؛ بیش از هزار لیبیایی در سه روز گذشته به ایتالیا رسیدند

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شدت ورود پناهجویان لیبیایی به ایتالیا به حدی بوده است که مقام‌های استان سیسیل دستور انتقال برخی از این پناه‌جویان را به یک مرکز اسکان دیگر صادر کرده است.

آگهی

حدود ۱۰۰ مهاجر که در قایق‌های کوچک حضور داشتند موفق شدند از دریای مدیترانه عبور کنند و خود را به جزیره لامپدوزا در جنوب ایتالیا برسانند.

این تازه‌ترین موج مهاجرانی است که در هفته‌های اخیر وارد ایتالیا می‌شوند. مقامات دولتی می‌گویند که این مهاجران از لیبی وارد کشورشان شده‌اند و شامل کسانی هستند که یا در دریا نجات یافته‌اند یا توانسته‌اند به صورت قاچاق خود را به این جزیره برسانند.

با ورود این قایق‌ها که برخی از آنها ۸ نفر را در خود جای داده بودند، تعداد مهاجرانی که طی سه روز گذشته به ایتالیا رسیده‌‌اند به هزار نفر رسید.

این افراد در مرکز نگهداری در سیسیل اسکان داده شده‌اند. مقامات استانی این هفته دستور انتقال اضطراری حدود ۳۰۰ مهاجر را به مرکز دیگری در سیسیل صادر کردند. افزایش تعداد پناهجویانی که توانسته‌اند خود را از لیبی به سیسیل برسانند بحران جدی را برای ایتالیا پدید آورده است.

ازدحام جمعیت اخیر در لامپدوزا منجر به طرح دوباره بحران مهاجرت به عنوان یک مساله سیاسی در ایتالیا شده است. متئو سالوینی، رهبر حزب دست‌راستی لگا روز چهارشنبه درجزیره لامپدوزا دولت جوزپه کونته را متهم کرد که در مقابل مهاجران غیرقانونی ضعیف عمل کرده است.

وزیر کشور پیشین ایتالیا همچنین خطاب به هوادارانش در این جزیره گفت: «من کاملا مشتاق و منتظرم که هر چه سریعتر با یک دولت قوی به قدرت بازگردم تا بتوانم مجددا ورودی بنادر را ببندم و دوباره آنها را به شهروندان مطیع قانون تبدیل کنم.»

آقای سالوینی که در دولت قبل حدود یک سال کنترل وزارت کشور را در کابینه جوزپه کونته بر عهده داشت در دوران حضورش در قدرت، بنادر ایتالیا را به روی کشتی‌های امداد و نجات پناهجویان بست.

اظهارات سالوینی با پاسخ انریکو بورگی از حزب دموکرات که به همراه جنبش ۵ ستاره دولت در ایتالیا را در اختیار دارند همراه شد. آقای بورگی سالوینی را به عوام‌فریبی متهم کرد و اظهار داشت: «دولت قصد ندارد غرق شدن مردان و زنان را در دریای مدیترانه تماشا کند.»

متئو سالوینی در مقام رهبر حزب دست راستی لگا توانسته بود در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ نتایج درخشانی کسب کند و در ادامه در دولت ائتلافی با جنبش ۵ ستاره حضور داشته باشد. آقای سالوینی بعد از گذشت چندین ماه، با جوزپه کونته و جنبش ۵ ستاره به مشکل خورد و خواهان انحلال دولت و برگزاری انتخابات دوباره شد. این در حالی بود که در مقابل حزب دموکرات به جنبش ۵ ستاره پیشنهاد داد که با یکدیگر دولت ائتلافی تشکیل دهند. سالوینی که تصور نمی‌کرد چنین ائتلافی شکل گیرد با مشاهده ائتلاف جدید قدرت را از دست داد و از کابینه ائتلافی بیرون رانده شد.

این سیاستمدار دست راستی همچنان امیدوار است که در انتخابات آتی بتواند با شکست رقبایش، دولت جدیدی در این کشور تشکیل دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حادثه‌ای دیگر برای کشتی حامل پناهجویان؛ دست کم ۴۵ نفر در سواحل لیبی جان باختند

دی‌مایو: ایتالیا دیگر جای مهاجران غیرقانونی نیست

ایلان ماسک خواستار فرزند‌آوری بیشتر شهروندان در کشورهای توسعه‌یافته شد