حادثه‌ای دیگر برای کشتی حامل پناهجویان؛ دست کم ۴۵ نفر در سواحل لیبی جان باختند

کشتی حامل پناهجویان
کشتی حامل پناهجویان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با این حادثه شمار افرادی که در راه عزیمت به اروپا و عبور از مدیترانه از طریق لیبی جان باخته‌اند به بیش از ۳۰۰ نفر افزایش می‌یابد.

آگهی

دست کم ۴۵ نفر به تازگی در جریان مرگبار‌ترین حادثه غرق و انهدام کشتی حامل پناهجویان در آب‌های ساحلی کشور لیبی جان باختند.

ده‌ها هزار نفر هر سال با حضور در اردوگاه‌های پناهجویان در لیبی که گزارش‌‌ها از وضعیت بسیار اسفناک آنها حکایت دارد منتظر فرصتی برای عزیمت به آنسوی آب‌های مدیترانه هستند تا ضمن گریز از جنگ و تبعیض در کشورشان زندگی در دنیای جدیدی را آغاز کنند.

این سفر پرمخاطره اما اغلب به قیمت جان پناهجویانی تمام می‌شود که در میان آنها تعداد زیادی زن و کودک نیز دیده می‌شوند. برخی از پناهجویان که موفق به خروج از لیبی نمی‌شوند نیز در اردوگاه‌ها با انواع شکنجه، کار اجباری و یا سوء استفاده‌های جنسی دست و پنجه نرم می‌کنند.

سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه خبر جان باختن ۴۵ پناهجو و مهاجر دیگر را که کشتی حامل آنها در آب‌های ساحلی لیبی دچار سانحه شده بود مورد تایید قرار داد.

سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، دو آژانس تخصصی سازمان ملل که در زمینه محافظت و حمایت از پناهندگان و پناهجویان فعالیت می‌کنند با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که ۳۷ پناهجو توسط ماهیگیران از این حادثه نجات یافته و جان سالم به در برده‌اند.

افراد نجات یافته به ماموران آژانس‌های امدادی سازمان ملل متحد گفته‌اند که دست کم ۴۵ تن از سرنشینان در این حادثه جان باخته‌‌‌اند. بر اساس این گزارش حادثه بر اثر انفجار موتور کشتی آسیب‌دیده روی داده است.

با این حادثه شمار افرادی که در راه عزیمت به اروپا و عبور از مدیترانه از طریق لیبی جان باخته‌اند به بیش از ۳۰۰ نفر افزایش می‌یابد.

در بیانیه سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان ضمن اشاره به این آمار تاکید شده که شمار واقعی قربانیان این گونه حوادث بیش از آن‌ چیزی است که تاکنون اعلام شده است.

در این بیانیه ضمن ابراز تاسف از نبود یک برنامه منسجم اروپایی برای حل بحران مهاجرت از طریق مدیترانه بر ضرورت بالا بردن ظرفیت‌ها برای اقدام به موقع و نجات جان افراد حادثه دیده در جریان اینگونه حوادث تاکید شده است.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیبی؛‌ کارگر اهل نیجریه زنده در آتش نفرت از مهاجران سوخت

پناهجوی ۲۱ ساله افغان در جزیره لسبوس یونان به ضرب چاقو کشته شد

بحران پناهجویان؛ بیش از هزار لیبیایی در سه روز گذشته به ایتالیا رسیدند