پارلمان مصر به ارتش این کشور اجازه داد در بحران لیبی «مداخله نظامی» کند

Egyptian Parliament
Egyptian Parliament Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمی قبل از این رای گیری پارلمان، عبدالفتاح سیسی و دونالد ترامپ با یکدیگر به صورت تلفنی در خصوص بحران لیبی گفتگو کردند.

آگهی

پارلمان مصر روز دوشنبه ۲۰ ژوئیه به دولت این کشور اجازه داد تا در بحران لیبی مداخله نظامی کند و ارتش خود را به این کشور بفرستد.

در روزهای گذشته و پیش از مصوبه پارلمان نیز عبدالفتاح سیسی، رئيس جمهوری این کشور از احتمال مداخله نظامی در بحران لیبی خبر داده بود.

جلسۀ پارلمان برای بررسی مداخله نظامی ارتش مصر در لیبی، به صورت غیرعلنی برگزار شد و اهالی رسانه نیز اجازه حضور در آن را نداشتند. کمی قبل از این رای گیری عبدالفتاح سیسی و دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا با یکدیگر به صورت تلفنی در خصوص بحران لیبی گفتگو کردند.

کاخ سفید پس از این مکالمه در بیانه‌ای اعلام کرد رؤسای جمهوری دو کشور بر لزوم تنش‌زدایی فوری در لیبی و همچنین اعلام آتش‌بس و پیشروی مذاکرات سیاسی و اقتصادی تاکید کردند.

بنا بر اعلام پارلمان مصر، نیروهای این کشور با شبه‌نظامیان و آنچه قاهره «عناصر تروریستی خارجی» نام برده، مقابله خواهند کرد. البته در مصوبه جدید پارلمان مصر تاریخ مشخصی برای اعزام نیروهای این کشور اعلام نشده و علاوه بر این اشاره‌ای هم به نام کشوری خاص همچون ترکیه نشده است.

صدور مجوز مداخله نظامی از سوی پارلمان مصر به ارتش این کشور در حالی صورت می‌گیرد که قاهره با بحران شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند. برخی از ناظران سیاسی بر این باورند این اقدام پارلمان بیش از آنکه جنبه عملی داشته باشد، یک کارت تازه برای استفاده در مذاکرات سیاسی با دیگر طرف‌های بین‌المللی درگیر در این بحران است.

در هفته‌های اخیر حضور ترکیه و مصر در دو جبهه مختلف در بحران لیبی تنش‌ها میان دو کشور را تشدید کرده است.
در همین راستا رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه از مواضع مصر و امارات در پشتیبانی از نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در لیبی انتقاد کرده است. 

آقای اردوغان همچنین در واکنش به احتمال مداخله نظامی مصر در بحران لیبی اعلام کرده بود: «ترکیه در کنار دولت وفاق ملی که مورد تایید جامعه بین‌المللی است باقی می‌ماند.»

بعد از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱میلادی بحران و جنگ داخلی در لیبی به اتفاقی روزمره در این کشور بدل شده است. جنگ‌های قبیله‌ای عملا کشور را به دو بخش تقدیم کرده است. ترکیه به همراه کشورهایی چون قطر و ایتالیا از دولت وفاق ملی به ریاست فائز سراج حمایت می‌کند. 

این در حالیست که گفته می‌شود فرانسه به همراه کشورهایی چون عربستان سعودی، مصر، یونان، روسیه و امارات از رقیب او یعنی خلیفه حفتر پشتیبانی می‌کنند.

دولت وفاق ملی که حمایت جامعه بین‌المللی را به همراه دارد در غرب این کشور قدرت را به دست گرفته و خلیفه حفتر، ژنرال پیشین ارتش لیبی در زمان حکومت معمر قذافی به همراه نظامیان ارتش ملی خودخوانده این کشور کنترل شرق و بخشی از مناطق جنوبی را در دست دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ فرانسیس خواهان پایان جنگ در لیبی و برقراری صلح در این کشور شد

دو و نیم تن سنگ اورانیوم‌ گمشده لیبی پیدا شد

چرا لیبی پس از توافق آتش‌بس روی آرامش نمی‌بیند؟