Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اپل برنده دعوای مالیاتی ۱۳ میلیارد یورویی با اتحادیه اروپا شد

اپل برنده دعوای مالیاتی ۱۳ میلیارد یورویی با اتحادیه اروپا شد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حکم دادگاه عمومی اتحادیه اروپا شکستی برای مارگارت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابتهای بازرگانی تلقی می شود که از سختگیری و تنبیه مالیاتی علیه شرکت‌های بین‌المللی بعنوان ویژگی اصلی کارش بعنوان کمیسر رقابت یاد کرده بود.

آگهی

با حکم دادگاه عمومی اتحادیه اروپا که دومین دادگاه بلند‌پایه اروپا به شمار می رود،‌ شرکت آمریکایی اپل روز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) برنده دعوای مالیاتی ۱۳ میلیارد یورویی با کمیسیون اروپا شد.

کمیسیون اروپا دستور داده بود که مالیات‌های مرتبط با فعالیت چهار سال قبل این شرکت باید پرداخت شود که مبلغی بالغ بر ۱۴ میلیارد یورو(۱۳ میلیارد یورو باضافه سود آن) می شد و استدلال کرده بود که این شرکت بزرگ آمریکایی از دو قانون مالیاتی ایرلند و همچنین از کمک‌های غیرقانونی دولتی ایرلند بهره برده است.

دادگاه عمومی اتحادیه اروپا با رد درخواست کمیسیون اروپا گفته است: «کمیسیون قادر نبود که از نظر قضایی نشان دهد که امتیازی در میان بوده است.» این دادگاه اروپایی همچنین گفته است: «کمیسیون اشتباه کرده که گفته است اپل از امتیاز اقتصادی ویژه و در پی آن کمک دولتی بهره برده است.»

حکم دادگاه عمومی اتحادیه اروپا شکستی برای مارگارت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابتهای بازرگانی تلقی می شود که از سختگیری و تنبیه مالیاتی علیه شرکت‌های بین‌المللی به‌عنوان ویژگی اصلی کارش در قامت کمیسر رقابت یاد کرده بود.

صدور این حکم می تواند شکایت‌های مشابه مانند شکایت علیه شرکت «ایکیا» و «نایک» در هلند را تضعیف یا به تعویق بیاندازد.

با آنکه ۱۴ میلیارد یورو میی‌توانست کمک قابل توجهی به اقتصاد ایرلند در وضعیت شیوع کرونا باشد با این حال دوبلین در کنار اپل و علیه درخواست کمیسیون اروپا ایستاد زیرا می خواست از سیستم مالیات کم در ایرلند دفاع کند که این کشور را برای ۲۵۰ هزار کارفرمای چندملیتی جذاب کرده است.

کمیسیون اروپا که طرف بازنده این حکم است می تواند خواستار تجدید نظر در این حکم نزد دیوان دادگستری اتحادیه اروپا شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان و فرانسه از پیشنهاد آمریکا برای تعیین حداقل نرخ مالیات بر شرکت‌ها حمایت کردند

تعیین حداقل نرخ جهانی مالیات بر شرکت‌ها؛ استقبال آلمان و فرانسه از پیشنهاد آمریکا

تصمیم بی‌سابقه اتحادیه اروپا برای تدوین قوانین سختگیرانه علیه غول‌های اینترنتی