هاشم تاچی متهم به جنایت جنگی: هیچ کس نمی تواند تاریخ را بازنویسی کند

هاشم تاچی متهم به جنایت جنگی: هیچ کس نمی تواند تاریخ را بازنویسی کند
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هاشم تاچی که برای دفاع از نقش خود در جنگ کوزوو در سال های پایانی دهه نود میلادی به لاهه هلند رفته است، روز یکشنبه در یک مصاحبه تاکیدکرد که وی و همراهانش در زمان جنگ قوانین بین المللی را نقض نکرده اند.

آگهی

هاشم تاچی، رئیس جمهوری کوزوو که بدلیل اتهام «جنایت جنگی و جنایت علی حقوق بشر» در دیوان بین المللی دادگستری در لاهه هلند حضور یافته است، دوشنبه به رسانه ها گفت: « من آماده هستم که برای فرزندم ، خانواده ، مردم و کشورم، با چالش جدید روبرو شوم چرا که هیچ کس نمی تواند تاریخ را بازنویسی کند. این قیمت آزادی است.» 

رئیس جمهوری کوزوو که پیش تر قول داده بود در صورت تایید اتهاماتش از مقام خود استعفادهد در هلند به خبرنگاران گفت: «من به صلح از طریق آشتی و عدالت اعتقاد دارم. من به گفتگو و روابط با همه ملل جهان اعتقاد دارم.»

پیش از آن، رئیس جمهوری کوزوو، روز یکشنبه قبل از پرواز به لاهه برای ارائه توضیح و بازجویی درباره نقشش در جنگ ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ از خود دفاع کرده و گفته بود که «جنگ ما پاک و عادلانه بود.» 

 رئیس جمهوری کنونی کوزوو در مصاحبه‌ای که با شبکه «تاپ چنل» داشت، گفت: « شورشیان ارتش آزادیبخش کوزوو احتملا مرتکب خطاهایی شدند اما آنها به هیچ وجه قوانین بین المللی را نقض نکردند.» وی در سخنان خود تاکید کرد که «کوزوو قربانی شد.»

هاشم تاچی یکی از بنیانگذاران «حزب دموکراتیک کوزوو» در سال ۱۹۹۹ میلادی است. این حزب انشعاب سیاسی «ارتش آزادیبخش کوزوو» محسوب می شد. چند گزارش نشان می دهد رئیس جمهوری کنونی کوزوو در آن زمان فرماندهی یک گروه مخفی و جنایتکار موسوم به «درنیکا» را برعهده داشته که وظیفه‌اش فروش اعضای بدن اغلب زندانیان صربستانی بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ بوده است.

در همین راستا رئیس جمهوری کوزوو دوشنبه در زمینه « جنایت جنگی و جنایت علیه حقوق بشر» به سوالات دادستان‌ها در «دیوان بین المللی دادگستری» پاسخ داد. تاچی در یکی از گفتگوهای خود پیش از سفر به لاهه گفته بود: «درست است که ما قوانین اسلوبودان میلوشویچ را نقض می کردیم، این موضوع آن سال‌ها مایه افتخاربود.»

میلوشویچ، رئیس جمهوری پیشین صربستان و رهبرجمهوری فدرال یوگسلاوی در دهه نود میلادی، پیش تر، در اوائل قرن بیست و یکم، به اتهام «جنایت جنگی» محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شده بود. وی در ژانویه سال ۲۰۰۶ میلادی پس از یک حمله قلبی درزندان لاهه درگذشت.

درگیری کوزوو تنها زمانی پایان یافت که نیروهای ناتو اقدام به بمباران علیه صربستان کرده و آنها را مجبور به ترک کوزوو کرد.

بیش از ۱۱۰ کشور جهان تا امروز کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل برسمیت شناخته‌اند و این کشور به عضویت نهادهای بین‌المللی همچون بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول درآمده‌است. اما روسیه و چین، دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و همچنین صربستان این کشور را برسمیت نمی شناسند.

کوزوو از سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد. هاشم تاچی از سال ۲۰۱۶ رئیس جمهوری این کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوزوو شاخه سیاسی حزب‌الله را هم «تروریستی» اعلام کرد

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند

سفر بدون نیاز به روادید اتحادیه اروپا برای شهروندان کوزوو اجرایی شد