کوزوو شاخه سیاسی حزب‌الله را هم «تروریستی» اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یکی از هواداران گروه حزب‌الله در بیروت
یکی از هواداران گروه حزب‌الله در بیروت   -   کپی رایت  AP Photo

عبدالله هوتی، نخست وزیر کوزوو می گوید دولت این کشور به اتفاق آراء هر دو شاخه نظامی و سیاسی گروه حزب الله را «سازمانی تروریستی» اعلام کرده است.

دولت کوزوو سال گذشته شاخه نظامی حزب الله را در فهرست سازمان های «تروریستی» قرار داده بود. نخست وزیر کوزوو در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که کشورش از «همه تدابیر» در راستای برقراری «صلح و امنیت» در جهان حمایت می کند. ملیزا هارادیناج، وزیر خارجه کوزوو که پیشنهاد اعلام هر دو شاخه نظامی و سیاسی حزب الله به عنوان «سازمانی تروریستی» را به دولت داده بود نیز گفت که این تصمیم ضمن حفاظت از منافع ملی کشورش به سود «امنیت منطقه و جهان» است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سال گذشته پس از آنکه کوزوو شاخه نظامی حزب الله را «سازمانی تروریستی» اعلام کرد با انتشار توئیتی از این تصمیم استقبال کرده بود.

آلمان نیز کمتر از دو ماه پیش در روز ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) اعلام کرده بود که کلیه فعالیت های حزب الله در این کشور را ممنوع کرده است. بریتانیا نیز یک سال قبل تصمیم مشابهی گرفته بود. آمریکا از سال ۱۹۹۷ کلیه فعالیت های حزب الله را «تروریستی» اعلام کرده است. واشنگتن تاکید می کند که کشورهای دیگر نباید بین شاخه نظامی و سیاسی حزب الله تفاوتی قائل شوند.

فرانسه و ایتالیا از جمله کشورهایی هستند که هنوز کلیت گروه حزب الله را «سازمان تروریستی» اعلام نکرده اند.

AP Photo
شبه نظامیان گروه حزب‌الله در لبنانAP Photo