Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارشگران بدون مرز: بازجویی تلویزیونی روح‌الله زم اعتراف به شکنجه زندانی است

گزارشگران بدون مرز: بازجویی تلویزیونی روح‌الله زم اعتراف به شکنجه زندانی است
Copyright خبرگزاری صدا و سیمای ایران
Copyright خبرگزاری صدا و سیمای ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شب گذشته تلویزیون ایران در برنامه‌ای با عنوان «بدون تعارف»، روح الله زم را جلوی دوربین خود نشاند و با این متهم محکوم به اعدام گفت‌وگو کرد. این برنامه واکنش‌های زیادی را در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و بسیاری خبرنگاری را که روبروی روح‌الله زم نشسته بود،در قامت «بازجو» توصیف کردند.

آگهی

سازمان گزارشگران بدون مرز در واکنش به یک برنامه تلویزیون ایران که در آن روح‌الله زم چند روز پس از صدور حکم اعدام مقابل دوربین صدا و سیما قرار می‌گیرد، واکنش نشان داد.

این سازمان مستقر در پاریس در توئیتی نوشت: «روح‌الله زم در همه مدت بازداشت در سلول انفرادی و تا امروز از حق دیدار با خانواده‌اش و انتخاب وکیل محروم بوده است.»

این سازمان افزود: «بازجویی تلویزیونی، اعتراف آشکار رژیم ایران به انجام جرم شکنجه‌ی زندانی است. شکنجه از مصادیق بارز «جنایت علیه بشریت» است.»

حدود دو هفته پیش دادگاه انقلاب اسلامی ایران، روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرد.

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی که پیش از این در سال ۱۳۸۸ هم سابقه بازداشت داشت، در فرانسه پناهنده سیاسی بود اما در مهر ماه سال گذشته در سفری که به عراق داشت از سوی سپاه پاسداران ایران بازداشت و به ایران منتقل شد.

خبرگزاری صدا و سیما
تصویری از حضور روح الله زم در یک برنامه تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامیخبرگزاری صدا و سیما

شب گذشته ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیر) تلویزیون ایران در برنامه‌ای با عنوان «بدون تعارف»، این روزنامه‌نگار و کنشگر سیاسی را جلوی دوربین خود نشاند و با این متهم محکوم به اعدام گفت‌وگو کرد.

این برنامه واکنش‌های زیادی را در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و بسیاری علی رضوانی، خبرنگاری را که روبروی روح‌الله زم نشسته بود، در قامت «بازجو» توصیف کردند.

محمد جواد اکبرین، دین‌پژوه و روزنامه‌نگار ساکن فرانسه در توئیتی با به اشتراک گذاشتن بخشی از این برنامه نوشت: «و روح‌الله زم پیروز قطعی این بازجویی علنی بود.»

کاربر دیگری هم زمان ضبط این برنامه را مورد پرسش قرار داده و این احتمال را مطرح کرده است که قبل از ابلاغ حکم اعدام برنامه ضبط شده است و سپس این پرسش را مطرح کرده است که آیا وعده‌ای در میان بوده است؟

امین ثابتی، کارشناس حوزه اینترنت نیز در توئیتی نوشت: «دو سال پیش خیلی‌ها درخواست تحریم صداوسیمای جمهوری اسلامی را کردند. پخش اعتراف‌های اجباری از روح الله زم دقیقا نشان داد چرا باید صداوسیما نه تنها تحریم شود بلکه باید با خاک یکسان و از نو ساخته شود.»

اما در مقابل علی حیدری فردی که خود را کارشناس رسانه و سردبیر هفته‌نامه صبح صادق معرفی کرد، در توئیتی نوشت: «بدون تعارف با روح الله زم کار پسندیده و جالبی بود اما اعترافات زم درباره برخی خیانت‌ها بویژه به تعبیر وی از سوی بزرگان-البته با رعایت ملاحظات اطلاعاتی- باید پخش شود و برای پخش نکردن دنبال بهانه نباشیم! آبروی هیچکس بالاتر از آبروی نظام اسلامی نیست.»

علی قلهکی که خود را فعال رسانه اصولگرا معرفی می‌کند نیز درتوئیتی نوشت: «مجری "بدون تعارف" از زم پرسید برخی از منابعِ خبریِ رده‌بالایِ داخل کشورت را بگو؛ زم گفت، "نمی گویم چون از من شکایت می‌کنند!" این یعنی برخی به زم قول دادند که اعدام نمی‌شود، پس باید پرونده‌‌ی سبک‌تری داشته باشد...»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار رده‌بندی سالانه آزادی رسانه‌ها در جهان: ایران در بین ۱۸۰ کشور از آخر سوم شد

کرونا عامل اصلی کاهش نرخ مرگ و میر روزنامه نگاران حین انجام وظیفه

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند