کرونا عامل اصلی کاهش نرخ مرگ و میر روزنامه نگاران حین انجام وظیفه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
روزنامه نگاران در سوریه
روزنامه نگاران در سوریه   -  Copyright  AP Photo

سازمان گزارشگران بدون مرز می گوید سال ۲۰۲۰ آمار مرگ و میر روزنامه نگاران و همکاران رسانه ای آنها در جهان با کاهش روبرو بوده است.

این سازمان مدافع حقوق روزنامه نگاران دلیل عمده آنرا محدودیت های مسافرتی ناشی از شیوع ویروس کرونا عنوان کرده است.

با این حال ۳۲ روزنامه نگار و کارمند رسانه در سال ۲۰۲۰ جان خود را در جریان انجام وظیفه اطلاع رسانی از دست داده اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز این خبر را در ۱۲ آبان، روز «جهانی مبارزه با بخشودگی از مجازات برای جنایات علیه روزنامه نگاران» منتشر کرد.

در همین راستا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد پست ویژه ای را در سازمان ملل برای نظارت بر امنیت روزنامه نگاران ایجاد کرد.

کریستوف دولوار، دبیرکل گزارشگران بدون امروز، ایجاد تنها یک پست ویژه برای امنیت روزنامه نگاران در سازمان ملل را ناکافی دانسته و از آقای گوترش خواسته است که قاطعیت بیشتری در این زمینه نشان دهد.

در سال ۲۰۱۹، شمار روزنامه نگارانی قربانی اجرای وظیفه ۴۹ نفر بود. به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۱۹ هم تعداد بسیار کمتری از روزنامه نگاران نسبت به سالهای پیشین جان باخته اند که یکی از دلایل آن «عدم حضور بسیاری از گزارشگران در مناطق بحرانی و جنگزده» بوده است.

در یک دهه اخیر حدود هزار روزنامه نگاروکارکنان رسانه در جهان، جان خود را حین انجام وظیفه از دست داده است.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، مدیران و مالکان رسانه های جهان ترجیح می دهند بیش از پیش از افراد محلی برای انتشار گزارش هایشان بهره ببرند. چرا که به عنوان مثال یک جوان سوری که در جنگ سوریه حاضر است و می تواند با تلفن همراهش فیلم و مطلب تهیه کند برای یک رسانه هزینه بسیار پایین تری نسبت به اعزام یک خبرنگار کارکشته و کارمند همان رسانه دارد.