نروژ درخواست پناهندگی دگرباشان جنسی را در اولویت قرار می‌دهد

BENDIKSBY, TERJE
BENDIKSBY, TERJE Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسلو اعلام کرده این موضوع در خصوص کسانی صدق خواهد کرد که در حال حاضر کشور خود را ترک کرده و در کشور دیگری منتظر تعیین تکلیف پرونده پناهندگی خود هستند.

آگهی

دولت نروژ تایید کرد که رسیدگی به وضعیت پناهجویان دگرباش جنسی از جمله همجنسگرایان، دوجنسگراها و تراجنسیتی‌ها را در اولویت قرار می‌دهد.

تصمیم جدید دولت نروژ در حالی به صورت رسمی اعلام می‌شود که پیش‌تر پناهندگان زن، کودک و افراد آسیب‌پذیر را در اولیت پذیرش پناهندگی قرار می‌داد.

این قوانین جدید البته تنها در مورد پناهندگانی اعمال می‌شود که برای پناهندگی وارد کشور دیگری شده‌اند و حالا نروژ انتقال آنها به کشور خود را می‌پذیرد.

مقامات دولت نروژ می‌گویند با این اقدام قصد دارند از حقوق دگرباشان جنسی حمایت کنند. وزیر خارجه نروژ در این‌باره اعلام کرد: «متاسفانه در بسیاری از کشورها شما اجازه ندارید کسی را که دوست دارید، دوست داشته باشید.»

این اقدام دولت نروژ حالی صورت می‌گیرد که دست‌کم در بیش از ۷۰ کشور جهان همجنس‌گرایی پذیرفته شده نیست و حتی گاه جرم تلقی می‌شود.

وزیر خارجه نروژ می‌گوید کشورش تصمیم دارد اولویت‌های خود را تغییر دهد و از دگرباشان جنسی حمایت بیشتری نماید.

موضوع دگرباشان جنسی در کشورهای مختلف به مسئله‌ای چالش برانگیز تبدیل شده است تا جایی که سیاستمداران کشورهای مختلف حتی در اروپا، در رقابت‌های انتخاباتی خود از این موضوع برای جلب رای موافقان و مخالفان بهره می‌برند. 

تازه‌ترین مورد در این خصوص انتخابات ریاست جمهوری لهستان است که به دور دوم کشیده شده است.

در دور نخست آندرزیج دودا، رئیس‌جمهوری کنونی لهستان که ایدئولوژی دگرباشان جنسی را از کمونیسم هم خطرناک‌تر خوانده بود با کسب حدود ۴۲ درصد آرا به دور دوم راه یافت. این در حالیست که رافاو ترا‌کووسکی، رقیب لیبرال او که از دگرباشان جنسی حمایت می‌کند تنها موفق به کسب ۳۰ درصد آرا شد و حالا دو رقیب باید روز یکشنبه ۱۲ ژوئيه با یکدیگر رقابت کنند.

از سوی دیگر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گویند با همه‌گیری بیماری کووید۱۹ اوضاع برای پناهندگان و همچنین دگرباشان جنسی که قصد تغییر کشور محل اقامت خود را دارند دشوارتر شده است. کشورهای مختلف به دلیل شیوع ویروس کرونا مرزهای خود را بسته یا محدود کرده‌اند و این کار را برای پناهجویان سخت کرده است.

نروژ برای سال ۲۰۲۰ میلادی ۳ هزار سهمیه شناور برای پذیرش پناهندگان تعیین کرده است. سازمان‌های حقوق بشری امیدوارند با کنترل ویروس مرگبار کرونا، اوضاع برای پناهجویانی که پشت مرزها یا در کمپ‌های پناهجویی منتظر تعیین تکلیف هستند، بهتر شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده جنجالی مصطفی حسن در نروژ؛ دادگاه حکم اخراج جوان ۱۸ ساله را باطل کرد

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست

پادشاه بیمار و ۸۷ ساله نروژ تحت عمل جراحی قرار گرفت