ترکیه ۱۱ نفر را در پی واژگون شدن قایق حامل پناهجویان در دریاچه وان بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
ترکیه ۱۱ نفر را در پی واژگون شدن قایق حامل پناهجویان در دریاچه وان بازداشت کرد
کپی رایت  AP/DHA

دولت ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد یازده نفر را در پی واژگون شدن یک قایق حامل پناهجویان در دریاچه وان بازداشت کرده است. 

این قایق شامگاه شنبه با ۶۰ مسافر در دریاچه وان در شرق ترکیه غرق شد. ۶ نفر در جریان این حادثه جان خود را از دست دادند. رسانه‌های محلی می‌گویند مسافران این قایق، ایرانی، پاکستانی و افغان بوده اند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه روز چهارشنبه با اعلام خبر بازداشت ۱۱ نفر گفت: «قایق غرق شده ۵۵ تا ۶۰ مهاجر را در دریاچه وان جابه‌جا می‌کرد که به دلیل شرایط بد جوی، واژگون شد.»

اجساد تمام قربانیان از دریاچه بیرون کشیده شده است. با این حال مقام‌های محلی اطلاعاتی درباره سرنوشت مسافران نجات یافته منتشر نکرده اند. 

به گفته آقای سویلو مقام‌های محلی ۲۴ ساعت پس از وقوع این حادثه، غرق شدن قایق حامل پناهجویان را به اطلاع نهادهای دولت مرکزی رسانده اند و به همین دلیل، عملیات جست‌وجوی جان‌باختگان و مفقودان تا روز چهارشنبه ادامه یافته است. 

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ حادثه‌ای مشابه در دریاچه وان به مرگ ۷ پناهجو منجر شد.

ترکیه یکی از کشورهای اصلی ترانزیت پناهجویان از غرب آسیا به سوی اروپا است. آنکارا در سال‌های اخیر بارها با اتحادیه اروپا بر سر مساله پناهجویان و به‌ویژه آوارگان پرشمار جنگ داخلی سوریه درگیر شده است. اتحادیه اروپا و سازمان‌های مدافع حقوق پناهجویان دولت رجب طیب اردوغان را به «گروکشی سیاسی» در قضیه عبور مهاجران از ترکیه به اروپا متهم می‌کنند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید