اتحادیه اروپا: ترکیه باید مهاجران را از مرز یونان بازگرداند

اتحادیه اروپا: ترکیه باید مهاجران را از مرز یونان بازگرداند
Copyright AP Photo/Virginia Mayo
Copyright AP Photo/Virginia Mayo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اردوغان قصد داشت در جریان مذاکرات خود در این روز با رهبران ناتو و اتحادیه اروپا، خواستار حمایت مالی، سیاسی و نظامی این دو اتحادیه از کشورش شود. اما پیش از برگزاری این نشست، خانم فن درلاین در جریان یک نشست خبری اعلام کرد که پیش شرط هرگونه توافقی در این موضوعات، دور کردن مهاجران از مرزهای یونان است.

آگهی

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز دوشنبه پیش از گفتگو با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که آنکارا باید مهاجران و پناهندگان را از مرز یونان دور کند.

رجب طیب اردوغان قصد داشت در جریان مذاکرات خود در این روز با رهبران ناتو و اتحادیه اروپا، خواستار حمایت مالی، سیاسی و نظامی این دو اتحادیه از کشورش شود. اما پیش از برگزاری این نشست، خانم فن درلاین در جریان یک نشست خبری اعلام کرد که پیش شرط هرگونه توافقی در این موضوعات، دور کردن مهاجران از مرزهای یونان است.

خانم فن در لاین گفت: «آنچه در مرز یونان و ترکیه در حال روی دادن است، بطور آشکار فشاری با انگیزه‌های سیاسی بر مرزهای بیرونی این اتحادیه است. اولین قدم برای یافتن هر راه حلی، کاهش فشار بر این مرزها خواهد بود.»

ترکیه که میزبان حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجوی سوری است، از سه ماه پیش در استان ادلب سوریه درگیر نبردی خونین با ارتش بشار اسد شده است؛ ارتشی که از حمایت جنگنده‌های روسی برخوردار است.

ترکیه به عنوان عضو ناتو در این مدت بارها به هم‌پیمانان خود انتقاد کرده که این کشور را در نبرد ادلب تنها گذاشته‌اند. این کشور تاکید دارد که هدفش از مداخلات نظامی در شمال سوریه، اسکان بخشی از آوارگان سوری است و به تنهایی قادر به کنترل این شمار از مهاجران در داخل مرزهای ترکیه نیست.

در مقابل اتحادیه اروپا نیز مصمم است از تکرار بحران مهاجرت سالهای ۲۰۱۶-۲۰۱۵ میلادی که باعث شد بیش از یک میلیون مهاجر عمدتا خاورمیانه‌ای و آسیایی از مسیر ترکیه‌-یونان روانۀ اتحادیه اروپا شوند، جلوگیری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه ۱۱ نفر را در پی واژگون شدن قایق حامل پناهجویان در دریاچه وان بازداشت کرد

نجات مهاجران از دریا؛ مالت دیگر عملیات نجات را تضمین نمی‌کند

اجلاس سران شورای اروپا برای سومین بار با ویدیو کنفرانس برگزار می‌شود