ناسا ویدئویی یک ساعته از تغییر و تحول ۱۰ ساله خورشید منتشر کرد

تصاویری که «رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید» متعلق به ناسا ثبت کرده است
تصاویری که «رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید» متعلق به ناسا ثبت کرده است   -  Copyright  AP Photo   -   NASA
نگارش از یورونیوز فارسی

این ویدئو فراز و نشیب‌های فعالیت خورشید در یک چرخه خورشیدی را نشان می‌دهد.

ناسا با استفاده از تصاویری که از سال ۲۰۱۰ میلادی از خورشید گرفته شده ویدئویی یک ساعته منتشر کرده است که یک دهه از تحولات بر سطح این ستاره کهکشان راه شیری را نشان می دهد.

این ویدئوی یک ساعته از نظر زمانی فشرده شده و در نتیجه هر ثانیه از آن یک روز از خورشید را نشان می دهد.

در ویدئوی اداره ملی هوانوردی و فضا در آمریکا (ناسا) از ۴۲۵ میلیون عکسی که با وضوح بالا از خورشید گرفته شده استفاده شده است. این عکس ها را «رصدخانه پویایی شناسی خورشید» (solar dynamics observatory) به ثبت رسانده است. بنا به اعلام ناسا ثبت این عکس ها به «اکتشاف های بی شمار درباره عملکرد خورشید» کمک کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این ویدئوی یک ساعته فراز و نشیب های فعالیت خورشید در یک چرخه خورشیدی (Solar cycle) را نشان می دهد.

اولین تصویر ویدئوی ناسا، خورشید را در روز دوم ژوئن سال ۲۰۱۰ و آخرین تصویر نیز این ستاره کهکشان راه شیری را در روز اول ژوئن سال ۲۰۲۰ نشان می دهد.

یکی از لحظات جالب این ویدئو تصاویری است که خورشید را در روز پنجم ژوئن سال ۲۰۱۲ نشان می دهد. در این روز سیاره زهره از مقابل خورشید عبور کرد، رویدادی که تا سال ۲۱۱۷ میلادی دیگر تکرار نخواهد شد.

یکی دیگر از لحظات قابل توجه ویدئوی ناسا هنگام عبور کره زمین و کره ماه از مقابل خورشید روی می دهد. تصاویر ویدئو در این لحظات سیاه است.

علاقمندان به نجوم می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چرخه خورشیدی به صفحه «رصدخانه پویایی شناسی خورشید» در پایگاه اینترنتی ناسا مراجعه کنند.

مطالب مرتبط