«سرکوب مسلمانان اویغور»؛ ترامپ به بهای تجارت تحریم‌ها علیه چین را تعلیق کرد

«سرکوب مسلمانان اویغور»؛ ترامپ به بهای تجارت تحریم‌ها علیه چین را تعلیق کرد
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس تخمین‌های سازمان ملل متحد، بیش از یک میلیون مسلمان ساکن در استان سین‌کیانگ تحت شرایط سخت و دشوار در بازداشتگاه‌هایی که پکن از آنها به عنوان اردوگاه‌های بازپروری یاد می‌کند، زندانی هستند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌گوید برای پیشبرده مذاکرات با طرف‌های چینی بر سر اختلافات تجاری، تحریم‌های در نظر گرفته شده بر ضد پکن را به حال تعلیق درآورده است.

آقای ترامپ که روز یکشنبه با پایگاه خبری اینترنتی آکسیوس گفتگو می‌کرد با اعلام مطلب یاد شده تصریح کرد که اعمال مجازات‌های در نظرگرفته شده از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای آنکه مانعی بر سر مذاکرات تجارتی میان دو کشور ایجاد نکند به زمان دیگری موکول شده است.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش که چرا تحریم‌های وزارت خزانه‌داری ایالات متحده بر ضد برخی مقامات حزب کمونیست چین به دلیل سرکوب اقلیت مسلمان ساکن در استان سین‌کیانگ اعمال نشده است، چنین پاسخ داد: «ما در میانه یک توافق تجاری بزرگ هستیم و معامله بزرگی در راه است که زمینه فروش ۲۵۰ میلیارد دلار کالا را فراهم می‌کند.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که دونالد ترامپ به تازگی مصوبه کنگره آمریکا مبنی بر اعمال تحریم بر ضد چین به دلیل «نقض حقوق بشر و سرکوب مسلمانان اویغور» در استان سین‌کیانگ را امضا کرده بود.

رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای این مصوبه تصریح کرده بود که بخش‌هایی از لایجه به تصویب رسیده در کنگره ممکن است محدودیت‌هایی در اختیارات قانونی وی ایجاد کند و لذا او این مصوبه را به عنوان یک لایحه مشورتی و نه اجباری تایید کرده است.

بر اساس تخمین‌های سازمان ملل متحد، بیش از یک میلیون مسلمان ساکن در استان سین‌کیانگ تحت شرایط سخت و دشوار در بازداشتگاه‌هایی که پکن از آنها به عنوان اردوگاه‌های بازپروری یاد می‌کند، زندانی هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیش‌تر چین را به بدرفتاری، آزار و شکنجه اقلیت مسلمان ساکن در استان سین‌کیانگ متهم کرده بود.

چین همواره اتهام‌های مطرح شده در این خصوص از سوی کشورهای غربی و نیز نهاد‌های مدافع حقوق بشر را رد و اعلام کرده که اردوگاه‌ها تنها برای ارائه «دوره‌های آموزشی حرفه‌ای» و نیز برای مبارزه با افراط‌گرایی برپا شده است.

مقامات آمریکایی پیش از این به خبرگزاری رویترز گفته بودند که از دو سال پیش بنا بوده که برخی مسئولان چینی به دلیل سرکوب مسلمان اویغور تحت تحریم واشنگتن قرار گیرند اما به دلیل ملاحظات تجاری و دیپلماتیک این تحریم‌های هرگز اعمال نشده است.

اگر اظهارات دولتمردان آمریکا به ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را در خصوص تحولات داخلی چین ملاک قرار دهیم این فرضیه که منافع تجاری بیش از هر مقوله انسانی و حقوقی از جمله حقوق بشر برای کاخ سفید اهمیت دارد، باورپذیر‌تر به نظر خواهد آمد.

به این مطلب نیز باید توجه داشت که چین در چارچوب مرحله نخست توافق تجاری مذاکره شده با ایالات متحده در سال گذشته میلادی که از ماه فوریه اجرایی شد حاضر به خرید دست کم ۲۰۰ میلیارد یورو کالا و خدمات بیشتر از ایالات متحده طی دو سال شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پکن: به اقدام آمریکا علیه رسانه‌های چینی واکنش متقابل نشان می‌دهیم

۸۳ شرکت تجاری جهان از کار اجباری اقلیت اویغور در چین «منتفع شده‌اند»

ترامپ یک گام دیگر به نامزدی ریاست جمهوری آمریکا از سوی جمهوری‌خواهان نزدیک‌ شد