پکن: به اقدام آمریکا علیه رسانه‌های چینی واکنش متقابل نشان می‌دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سخنگوی وزارت خارجه چین
سخنگوی وزارت خارجه چین   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت خارجه چین روز سه شنبه تهدید کرد که در صورت ادامه برخوردهای آمریکا با آن دسته از رسانه های چینی که در خاک ایالات متحده فعالیت می کنند مجبور به واکنش متقابل خواهد شد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که از این پس چهار رسانه چینی را از آنجا که «ارگان های تبلیغاتی» هستند مانند «نمایندگی های دیپلماتیک کشورهای خارجی» در نظر می گیرد. وزارت خارجه آمریکا به این ترتیب از تلویزیون مرکزی چین، سرویس خبری چین (دومین خبرگزاری بزرگ چین پس از شین هوآ)، روزنامه مردم و روزنامه گلوبال تایمز خواسته است تا وضعیت کارکنان و همچنین اموال خود در ایالات متحده را به این وزارتخانه گزارش کنند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اقدام واشنگتن گفت: «این [تصمیم] ریاکاری موجود در آزادی خودخوانده بیان و رسانه را که آمریکا از آن سخن می گوید به همه نشان می دهد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیوید استیلول، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آسیا و اقیانوسیه روز دوشنبه گفته بود که اقدام کشورش علیه این چهار رسانه چینی به «افزایش شفافیت در زمینه کنترل اطلاعات» کمک می کند.

ایالات متحده پیش از این نیز گروهی از رسانه های چینی را به مثابه «نمایندگی های دیپلماتیک کشورهای خارجی» در نظر گرفته بود. چین نیز در مقابل خبرنگاران روزنامه های آمریکایی نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و واشنگتن پست را اخراج کرده بود.

تنش در روابط بین واشنگتن و پکن طی ماه های گذشته بر سر اختلافات تجاری، آینده هنگ کنگ و شیوع ویروس جدید کرونا افزایش یافته است.