Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تروئیکای اروپا: به شدت نگران نقض تعهدات هسته‌ای ایران هستیم

نیروگاه هسته‌ای بوشهر
نیروگاه هسته‌ای بوشهر Copyright Vahid Salemi/AP2010
Copyright Vahid Salemi/AP2010
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا که با عنوان تروئیکای اروپا معرفی می‌شوند از ایران خواستند تا بدون تاخیر بیشتر به تمامی تعهدات هسته‌ای خود طبق برجام برگردد. این سه کشور از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که آن‌ها را «بی‌طرفانه و حرفه‌ای» می‌دانند، قدردانی کردند.

آگهی

سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا از ایران خواستند تا بدون تاخیر بیشتر به تمامی تعهدات هسته‌ای خود طبق برجام برگردد. این سه کشور از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که آن‌ها را «بی‌طرفانه و حرفه‌ای» دانسته اند، قدردانی کردند.

این سه کشور در ابتدای بیانیه مشترک خود از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌خاطر انجام وظیفه خود در رسیدگی و نظارت بر اجرای برجام از سوی ایران تقدیر کردند و آن را بی‌طرفانه و حرفه‌ای توصیف کردند.

این سه کشور تاکید کردند که از رویکرد آژانس در ارائه گزارش‌های منظم و عینی استقبال می‌کنند. آنها خواستار ادامه نظارت آژانس وارایه جزییات فنی بیشتر شدند و از آژانس خواستند تا گزارش سه ماهه آخر خود را رسانه ای و در اختیار عموم قرار دهد. پیش تر رسانه ها از ناخشنودی روسیه از درز گزارش «محرمانه» مدیر کل آژانس خبر داده بودند.

آن‌ها به‌عنوان سه عضو برجام حمایت خود را از توافق هسته‌ای اعلام کردند و گفتند که بر تعهد خود برای تلاش در راستای حفظ و اجرای آن نیز تاکید دارند.

اقدام ما از روی حسن نیت بود و به امید یافتن راهی دیپلماتیک برای حرکت به جلو، در حین حفظ توافق بودیم.
بیانیه فرانسه، آلمان و بریتانیا

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما به شدت نگران نقض تعهدات هسته‌ای ایران هستیم که عواقب جدی و جبران‌ناپذیری زیادی دارد.»

این سه کشور اروپایی به گزارش آخر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کردند که در آن گفته شده بود ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تقریبا به هشت برابر حد مجاز در برجام رسیده است.

این سه کشور در ادامه به موارد کاهش تعهدات ایران در برجام نیز اشاره کردند و گفتند که با توجه به این اقدامات که خلاف برجام بود، مکانیسم حل اختلاف را در تاریخ ۱۴ ژانویه آغاز کردند.

در این بیانیه درباره مکانیسم حل اختلاف آمده است: «اقدام ما از روی حسن نیت بود و به امید یافتن راهی دیپلماتیک برای حرکت به جلو، در حین حفظ توافق بودیم.»

آن‌ها اضافه کردند: «هدف کلی ما رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک برای بازگرداندن ایران برای پایبندی [به توافق] است و این اقدام به معنی گذر از مسیر اتوماتیک منتهی به شورای امنیت سازمان ملل نبوده است.»

تروئیکای اروپا: ما به برداشتن تحریم‌ها طبق پیش‌بینی‌های برجام ادامه می‌دهیم

تروئیکای اروپا [سه کشور اروپایی] از ایران خواستند که با طرف‌های باقی مانده در برجام تعامل سازنده داشته باشد.

آن‌ها همچنین از ایران خواستند تا بدون تاخیر بیشتر به تمامی تعهدات هسته‌ای خود طبق برجام برگردد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا همچنین در این بیانیه از خروج آمریکا از برجام و تمدید نکردن معافیت‌های تحریمی نیز ابراز تاسف کردند.

این سه کشور اروپایی گفتند که ما برداشتن تحریم‌ها طبق پیش‌بینی‌های برجام را ادامه می‌دهیم و با عملیاتی کردن اینستکس تلاش‌های دیگری برای تسهیل تجارت قانونی با ایران را انجام داده‌ایم. تروییکای اروپایی در بخش دیگری از بیانیه خود بر ادامه مشارکت خود در پروژه مدرن سازی راکتور اراک و حمایت از همکاری های هسته ای صلح آمیز در چارچوب ضمیمه شماره سه برجام تاکید کردند.

در این بیانیه به کمک ۷۵۰ هزار یورویی این سه کشور به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حمایت از فعالیت‌های نظارتی‌اش در ایران نیز اشاره شده است.

آمریکا دو سال پیش بنا به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور از توافق سال ۲۰۱۵ با ایران خارج شد. این در حالی است که ایالات متحده به همراه آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه یکی از امضاء کنندگان توافق وین بود. ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و پس از وضع تحریم های اقتصادی از سوی واشنگتن روند کاهش سطح پایبندی خود به این توافق به طور مرحله به مرحل پیش برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: پس از عذرخواهی و جبران خسارت‌ها با آمریکا مذاکره می‌کنیم

آیا هند به خاطر توافق بندر چابهار ایران با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهد شد؟

نخست وزیر مالزی: نقشی در انتقال نفت تحریم شده ایران نداریم