Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار کارشناسان درباره موج دوم کرونا بدلیل تجمعات اعتراضی ضدنژادپرستی

راهپیمایی ضد نژادپرستی
راهپیمایی ضد نژادپرستی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افراد می‌توانند با لمس چشم با دست خود، ویروس کرونا را منتقل کنند و این کاری است که راهپیمایان پس از شلیک گاز اشک آور و سایر مواد تحریک‌کننده ناخودآگاه انجام می‌دهند.

آگهی

در حالی که راهپیمایی‌های ضد نژادپرستی بزرگی در شهرهای اروپا و آمریکا و دیگر نقاط جهان جریان دارد، برخی کارشناسان درباره بازگشت موج دوم کرونا بر اثر این تجمعات هشدار داده‌اند.

جان شوارتزبرگ، استاد بیماری‌های عفونی و واکسن‌شناسی دانشگاه برکلی در این زمینه به یورونیوز می‌گوید: «اولین چیزی که من در این تجمعات می‌بینم این است که این یک فرصت فوق العاده برای ادامه شیوع پیرپس کرونا خواهد بود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی گفت: «مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند و بسیاری از آنها ماسک نمی‌زنند. این موضوع تنها در مورد معترضان نیست، بلکه مأموران پلیس هم فاصله گذاری را رعایت نمی‌کنند و ماسک نمی‌زنند.»

راهپیمایی‌ها در جهان در حالی برگزار می‌شود که بسیاری از شهرهای جهان ماه‌ها به دلیل شیوع کووید ۱۹ در قرنطینه بوده و برخی از آنان به تدریج در حال لغو مقررات قرنطینه هستند.

هفته گذشته در فرانسه، مقامات به دلیل نگرانی‌های بهداشتی تظاهرات را ممنوع اعلام کردند اما معترضان با این حال به خیابان آمدند. مقامات استرالیا نیز برگزاری اعتراضات در روزهای آخر هفته گذشته را تقبیح کرده و خواستار رعایت مقررات جاری شدند که می‌گوید تجمعات در فضای باز باید به حداکثر ۳۰۰ نفر محدود شود.

شوارتزبرگ می‌گوید پیوند میان اعتراضات و ابتلا به کووید ۱۹ از نظر علمی و به طور دقیق هنوز ثابت نشده اما تاثیر آن چند هفته بعد روشن خواهد شد. وی به یورونیوز گفت: «معمولاً حدود دو و شاید سه هفته پس از آغاز اعتراضات ما شاهد افزایش شدید موارد ابتلا خواهیم بود. شاید موضوع ثابت نمی‌کند که مشکل، اعتراضات بوده اما این احتمال را به میزان زیادی تقویت خواهد کرد.»

او می‌گوید که مخالف اعتراضات مسالمت آمیز در جوامع مختلف نیست و حتی آن را «بسیار مهم» می‌داند، اما بر این باور است که انجام برخی اقدامات ساده باید رعایت شود تا همه بتوانند از ایمنی و سلامتی برخوردار باشند. شوارتزبرگ پوشاندن دهان به ویژه هنگام فریاد زدن و شعار دادن و نیز حفظ فاصله با دیگران را از جمله این اقدامات خواند و گفت که پلیس نیز باید حتی‌الامکان از گاز اشک‌آور و اسپری فلفل استفاده نکند.

افراد می‌توانند با لمس چشم با دست خود، ویروس کرونا را منتقل کنند و این کاری است که راهپیمایان پس از شلیک گاز اشک آور و سایر مواد تحریک‌کننده ناخودآگاه انجام می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد ۳/۵ درصدی مراجعه مبتلایانِ کرونا به بیمارستان‌های پایتخت ایران

آلبوم عکس؛ تظاهرات بزرگ ضدنژادپرستی در وین

یورشی دیگر از کنشگران محیط زیست؛ پاشیدن رنگ بر بنای تاریخی «استون‌هنج»