دولت سوئد به شهروندان: تظاهرات ضدنژادپرستی را اینترنتی کنید

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
راهپیمایی ضد نژادپرستی در سوئد
راهپیمایی ضد نژادپرستی در سوئد   -  کپی رایت  AP Photo

دولت سوئد از کسانی که می‌خواهند به نشانه همبستگی با جنبش ضد نژادپرستی آمریکا راهپیمایی کنند، خواست تا برای پرهیز از گسترش ویروس کرونا، اعتراض خود را به صورت آنلاین و اینترنتی انجام دهند.

این درخواست روز پنجشنبه، یعنی یک روز پس از آن اعلام شد که هزاران نفر با راهپیمایی در میدانی در مرکز استکهلم، پایتخت سوئد حمایت خود را از معترضان به مرگ جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی که به دست پلیس مینیاپولیس کشته شد، نشان دادند. روی بعضی از پلاکاردهایی که تظاهرکنندکان حمل می‌کردند شعار معترضان به پلیس آمریکا یعنی «جان سیاهپوستان مهم است» نوشته شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حال حاضر در سوئد به دلیل شیوع کرونا تجمعات عمومی بیش از ۵۰ نفر ممنوع است. در حالی که میزان مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در سوئد در روزهای اخیر روند رو به کاهشی داشته، اما این کشور همچنان با مشکل محدودیت امکانات بهداشتی برای رسیدگی و درمان بیماران کرونایی روبروست.

میکائیل دامبرگ، وزیر کشور سوئد روز پنجشنبه گفت که اعتراض یک حق دموکراتیک است اما قوانین آژانس بهداشت نیز باید رعایت شود. وی افزود: «من از هر كس كه می‌خواهد علیه نژادپرستی اعتراض كند می‌خواهم كه به جای این کار از رسانه‌های دیجیتالی استفاده كند زیرا در غیر این صورت بسیاری از مردم در معرض خطر ابتلا به بیماری و مرگ قرار می‌گیرند.»

در سوئد تا کنون در مجموع بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، آماری که به تناسب جمعیت از دیگر کشورهای اسکاندیناوی بسیار بیشتر است.